Kilkanaście dni temu pisaliśmy o remoncie i termomodernizacji szpitala w Czeladzi. Teraz wiemy już, jak zagłębiowska lecznica będzie wyglądać po zakończeniu wszystkich prac.

Od kilkunastu dni trwają prace remontowe przy budynku Powiatowego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Czeladzi. – Przeprowadzana jest właśnie termomodernizacja powiatowej lecznicy. Ocieplone zostaną ściany, w tym ściany fundamentowe, oraz dach. Wymienione będą okna, piony i instalacje wodno-kanalizacyjne, piony i instalacje centralnego ogrzewania oraz grzejniki. Szpital zyska nowy wygląd zewnętrzny, będzie lepiej dostosowany i bardziej przyjazny pacjentom – informuje Sebastian Szaleniec, starosta będziński.

Budynek, Szpital, Szpital w Czeladzi
Trwa remont i termomodernizacja szpitala w Czeladzi – fot. mat. pras.

Kompleksowy remont i termomodernizacja szpitala w Czeladzi

Zmieni się samo wejście do szpitala. Zlikwidowane zostaną znajdujące się tam schody, a w kolumnadzie umieszczone będą dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych drzwi obrotowe z przeszklonym zadaszeniem. Elewacja utrzymana będzie w szarej kolorystyce i zachowane zostaną charakterystyczne dla bryły budynku podziały. W planach jest też nowoczesna instalacja fotowoltaiczna oraz wymiana oświetlenia wewnętrznego i zewnętrznego.

Budynek, Szpital, Szpital w Czeladzi
Tak po remoncie będzie wyglądał szpital w Czeladzi – fot. mat. pras.

– Zmodernizowany będzie również podjazd dla karetek z niezależną drogą dojazdową dla nich. Komunikacja do izby przyjęć odbywać się będzie na tym samym poziomie co podjazd. A to dzięki zabudowaniu tarasu szklaną oranżerią z wprasowanymi w strukturę szkła ogniwami fotowoltaicznymi – dodaje wicestarosta Dariusz Waluszczyk.

Budynek, Szpital, Szpital w Czeladzi
Tak po remoncie będzie wyglądał szpital w Czeladzi – fot. mat. pras.

Ważna inwestycja dla pacjentów

Termomodernizacja powiatowej lecznicy kosztować będzie ponad 13 mln 680 tys. zł, z czego 5 mln 200 tys. to pieniądze pozyskane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Kolejne 600 tys. zł pochodzi z funduszy krajowych budżetu państwa. W trakcie oceny jest drugi wniosek – na kwotę 5 mln 800 tys. zł. Fundusze własne szpitala wynoszą 2 mln zł. Termomodernizacja budynku głównego potrwa do końca bieżącego roku.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

Szpital w Czeladzi przechodzi kompleksowy remont