W piątek, 1 marca w sosnowieckiej Muzie zagra zespół Ira, jeden z najważniejszych zespołów polskiego rocka.

Ira to zespół-legenda. Według Google najczęściej wyszukiwana polska grupa muzyczna po Kulcie i Dżemie. Zespół powstał w 1987 roku w Radomiu, a już rok później zadebiutowała na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

Pierwsza płyta zespołu pt. „IRA” ukazała się w 1989 roku. Wydana w roku 1991 płyta „Mój dom”, a następnie „1993” i koncertowa Live odniosły niebywały sukces, zapewniając grupie awans do czołówki polskich zespołów rockowych.

W drugiej połowie lat 90. zespół zmienił swoje oblicze, sięgając na płycie „Znamię” do nieco cięższych brzmień. W 1996 roku, po wydaniu płyty „Ogrody”, z zespołu odszedł gitarzysta i założyciel Kuba Płucisz, a kilka miesięcy później IRA zawiesiła działalność.

Po 7 latach przerwy grupa powróciła na scenę i ruszyła w trasę koncertową pod hasłem: IRA – Wracamy!, która gromadząc rzesze fanów, utwierdziła muzyków o słuszności tej decyzji. Zespół w 2016 roku wydał już 11 z kolei płytę i obchodził w roku 2017 swoje 30-lecie istnienia.

Weterani polskiego rocka przed sosnowiecką publicznością wystąpią 1 marca w Muzie. Bilety w cenie 50 i 60 złotych dostępne są w kasie obiektu oraz na stronie internetowej.