W środę, 16 września w rejonie ulicy Radocha w Sosnowcu wybuchł pożar. Jak wynika ze wstępnych ustaleń płoną pojemniki z nieznaną substancją. Trwają działania straży pożarnej.

W rejonie ulicy Radocha w Sosnowcu wybuchł pożar. Kłęby czarnego dymu widoczne są w wielu miejscach miasta, a także w miastach ościennych. Jak wynika ze wstępnych ustaleń płoną pojemniki z nieznaną substancją na nielegalnym składowisku odpadów.

Na miejscu pracują zastępy straży pożarnej, jednak sytuacja wciąż nie jest opanowana. Jako wsparcie została zadysponowana grupa Ratownictwa Chemicznego z Katowic.

Płoną pojemniki z nieznaną substancją - fot. Michał Jarosławski
Płoną pojemniki z nieznaną substancją – fot. Michał Jarosławski

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego informuje, że nie ma bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia i życia jednak zalecanie jest pozostanie w domu i zamkniecie okien. – Prosimy o pozostanie w domach i zamknięcie okien oraz o maksymalne ułatwianie przejazdu wszystkim służbom – apelują przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.

Płoną pojemniki z nieznaną substancją - fot. Sylwia Rzepka
Płoną pojemniki z nieznaną substancją – fot. Sylwia Rzepka

AKTUALIZACJA [16.09, godz. 20:00]

Wciąż trwa akcja gaśnicza. Do walki z ogniem zadysponowano plutony PSP z Bytomia, Chorzowa, Katowic, Tychów, Gliwic, także z jednostki chemicznej. Na miejscu są służby wojewody śląskiego.

– W związku z nieopanowanym jeszcze pożarem składowiska odpadów oraz powstałej w jego wyniku przemieszczającej się chmury dymu, zalecamy zamknięcie okien w mieszkaniach oraz unikania przebywania na zewnątrz na obszarze miast: Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza oraz obszarze powiatów: będziński, myszkowski i zawierciański – informuje biuro prasowe Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego.

W związku z pożarem na ulicy Mikołajczyka i Radocha w Sosnowcu nie ma możliwości przejazdu w tej okolicy autobusów linii: 26, 106, 150. Na tą chwilę nie wiadomo też jakie będą objazdy, ponieważ pożar ten jest na tyle poważny i rozwojowy. Ruchem drogowym kieruje na bieżąco policja.

AKTUALIZACJA [16.09, godz. 21:00]

Sytuacja dalej nie jest opanowana. Na miejscu pracują zastępy m.in. z Sosnowca, Mysłowic, Katowic, Bytomia, Będzina, Czeladzi, Tychów i Chorzowa.

Trudno określić czas ugaszenia pożaru, pali się m.in. plastik i łatwopalne substancje chemiczne, które były przechowywane w zbiornikach. Strażacy oprócz gaszenia ognia skupiają się na obronie Przemszy, by nie dostały się do niej chemiczne ciecze z wypalonych przedmiotów.

AKTUALIZACJA [16.09, godz. 21:30]

AKTUALIZACJA [16.09, godz. 22:15]

130 strażaków nadal walczy z ogniem. Akcja będzie trwała na pewno jeszcze dobrych kilka godzin. W akcji bierze udział specjalistyczna jednostka chemiczna. – Pożar wybuchł na prywatnej działce, a palą się substancje niewiadomego pochodzenia. Z ulicy Mikołajczyka ewakuowano 25 osób. Na miejsce podstawiono autobus. Mieszkańcy będą mieli zapewniony nocleg. Sprawę tego miejsca zgłaszaliśmy do prokuratury, która prowadzi postępowanie. W Polsce mamy do czynienia z nielegalnym procederem porzucaniem odpadów przez nieuczciwych ludzi, a wręcz bandytów. Niestety, już teraz można powiedzieć, że Sosnowiec, podobnie jak inne miasta, padł ich ofiarą. Na ten moment przyczyny pożaru nie są znane – przekazał Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

AKTUALIZACJA [16.09, godz. 23:06]

Strażacy z niemal całego województwa śląskiego walczą z ogniem. Na miejscu jest 55 zastępów Straży Pożarnej i wciąż dojeżdżają kolejne wozy. Teren zabezpiecza 120 policjantów między innymi z Sosnowca, z oddziałów prewencji KWP oraz z miast ościennych.

Strażacy stale monitorują proces przemieszczania się chmury gazów pożarów we współpracy z inspektorami Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska i jednostką chemiczną.

AKTUALIZACJA [17.09, godz. 05:10]

ZTM poinformował, że w rejonie ul. Radocha oraz Mikołajczyka w Sosnowcu nie występują już utrudnienia w związku z wczorajszymi zdarzeniami. Komunikacja miejska kursuje zgodnie z rozkładem jazdy.

AKTUALIZACJA [17.09, godz. 07:20]

Skomentuj przez Facebook

37 KOMENTARZE

 1. Sprawdźcie co w co w ciągu roku zrobiły z tym wiąże miasta. Prezydent Chęciński rok temu na fb opublikował, że ręce mu opadły i chyba to tyle.
  Ludzie uprzedzali, że zaraz dojdzie do „przypadkowego” pożaru i nic nie zrobiono.
  Ten teren powinien być dawno zabezpieczony i stale monitorowany ale nie było czasu, bo Trza! się było i zajmować wielką polityką.

  • Takie w Polsce jest prawo. Na swojej prywatnej działce możesz sobie składować co chcesz i nikt nie może ci nic zrobić. Dopóki prezes Kaczyński prawa nie zmieni, takie sytuację będą się zdarzać.

   • Bzdury Pan pleciesz rolniku. Na składowanie niebezpiecznych odpadów.trzeba mieć tony pozwoleń i odpowiednie zabezpieczenie trrenu – dlatego nikomu nie oplaca sie tego robic legalnie. Nie ma znaczenia czy to prywatny teren czy nie.
    A jeśli władza miasta sobie nie potrafi z tym poradzić to jest bupa a nie władza. Mamy straż miejska? Co ona robi?

    • Tony pozwoleń? Hahaha, w jakim ty świecie żyjesz? Wolnoć Tomku w swoim domku. Możesz reaktor atomowy budować na działce i co komu do tego.

  • Firma która składowała tam odpady zniknęła w 2018 roku. A same odpady są od spółki restrukturyzacji górnictwa. Sprawą zajmowały się już odpowiednie służby na szczeblu wojewódzkim. Miasto ma niewiele do powiedzenia w tej sprawie.

 2. Klasyka, służby zawsze mówią że nie ma zagrożenia, ale okna zamknąć trzeba jak najbardziej. Kolor dymu wskazuje że to samo zdrowie…. wyjdzie za parę lat w chorobach płuc…

 3. Dym jest naprawdę gęsty i czarny. Tam stały tysiące beczek oraz tzw. „mauzerów”, plastikowych pojemników na płynne odpady o pojemności ponad 1000 litrów każdy! Słupy ognia które widać od czasu do czasu to wybuchy właśnie tych mauzerów i beczek. Pod wpływem ognia ciecz rozlewa się z nieszczelnych pojemników na ziemię i płonie. Wygląda to jak wybuch wulkanu z wypływającą lawą. Kilka budynków przemysłowych obok składowiska zapaliło się, płoną także okoliczne drzewa. Strażacy będą to gasić wiele godzin. W głowie się nie mieści jak mogło do czegoś takiego dojść.

 4. Pan Prezydent Chęciński powinien rzetelnie poinformować mieszkańców o faktycznym stanie zagrożenia pożarem bo raczej powinien wiedzieć co tam zeskładowano a nie mówić że nie ma zagrożenia. To dlaczego zaleca zamykać okna?
  Panie Prezydencie Chęciński czas na odwagę jak w polityce

 5. Panie Chęciński proszę o informacje jakie kroki Pan podjął aby coś z tymi odpadami zrobic? A zwracam się z tym do Pana bo Sosnowiec to „Pana miasto”.

 6. Anonim ceduje problem na Kaczyńskiego celem jego rozwiązania. Ja myślę że są stosowne służby w tym podległe Panu Prezydentowi Chęcińskiego do rozwiązania różnych sytuacji problemowych.
  Jesteśmy w ue.od wielu lat i co zrobiły wszystkie inne rządy?

 7. Teraz właściciel tego terenu zapłaci 5000 tysięcy grzywny i sprawa załatwiona. Za utylizację tego musiałby zapłacić z pół miliona więc było warto. Jeszcze zarobi na tym, bo na pewno firma która się tego pozbyła zapłaciła ze sto tysięcy. Parodia, a nie kraj. Nie ma kary na oszustów. Za brak maseczki mandat dać potrafią, a poważnymi sprawami zająć się nie umieją.

 8. To już chyba 3 raz się utylizuje w ten sposób. Kiedyś dym walił chyba nie na północ i może mniej opon było utylizowanych. First Recycling katowitze – jakoś tak się chyba firma zwała. Zwalała na podpalaczy traw – bo im syf na pryzmach podpalało…

 9. Anonim- jeżeli Cię nie obchodzą poprzednie rządy to jakim trafem Ciebie obecny interesuje? A jeżeli kiedyś Cię interesowały gdy rządziły to co wówczas zrobiłeś żeby tej obecnej sytuacji nie było?
  Te odpady pojawiły się chyba dawno temu i stosowne służby sprawdzą jak reagowali na to składowisko Prezydenci Sosnowca?

 10. Dobry wieczór.
  Strasznie zmęczony byłem bo dziś nasz proboszcz był zdeterminowany jak diabli i oprócz standardowego przeglądu kropidła nakazał polerowania lichtarza.
  Zdrzemnąłem się a teraz się budzę patrzę przez okno służbówki a tu coś się tli.
  Dymu sporo więc zastanawiam się czy to całemu PIS-owi się dupa pali?
  Czy może naszemu Panu Prezydentowi Arkadiuszowi?

 11. Srali, mazgali: szumna akcja ogłoszona przez Słoneczko kiboli: osobiście wielokrotnie zgłaszałem śmietnik w parku i lesie /Dańdówka/ – zero reakcji – ta władza ma jedynie parcie na szkło i kosi kasę za kolejne „dla nas” inwestycje: nie kiwnęli palcem, a sterty wysypisk stale rosną w lasach i parkach Sosnowca.

 12. zapytajcie mieszkańców Juliusza jak potraktował ich checiński w kwestii zwożenia odpadów z całej Polski, chłop zarobiony jest nie ma czasu, przepraszam ma czas na lans i uprawianie polityki za nasze pieniądze, patrz wyjazd na polityczny pogrzeb do Gdańska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here