Huta wspólnie z jednym z lokalnych stowarzyszeń posadziła ponad 100 drzew i kilkaset bukszpanów w dąbrowskim Gołonogu. – Niestety u nas poprawy nie widać, dwa dni temu nad naszą ulicą znowu unosił się metaliczny pył – mówi Jan Pietraga, mieszkaniec ul. Tworzeń.

Jabłonie, wiśnie i pachnące sosny ozdobiły na początku maja podwórka mieszkańców Gołonoga. Wszystko za sprawą akcji sadzenia drzew na terenie gołonoskich wspólnot mieszkaniowych, którą ArcelorMittal Poland zoragnizował wspólnie ze Stowarzyszeniem Zielony Gołonóg.

Jako organizacja społeczna wspólnie z partnerami, takimi jak ArcelorMittal Poland pokazujemy, że warto zadbać o ekologię i zieleń otaczających nas skwerów na osiedlach i placach Dąbrowy Górniczej – mówi mówi Piotr Zieliński, prezes zarządu Stowarzyszenia Zielony Gołonóg.

– Cieszymy się, że możemy wspierać działania, w które tak chętnie angażują się mieszkańcy i społecznicy. Zależy nam, aby aktywnie uczestniczyć w życiu społeczności tych miast, w których funkcjonują nasze oddziały – mówi Sylwia Winiarek, rzecznik prasowy ArcelorMittal Poland.

Sadzenie drzew w Gołonogu to nie pierwsza „zielona” akcja, którą wspiera ArcelorMittal. Firma w sumie posadziła już ponad 600 tys. drzew, a do tego od lat włącza się w podobne inicjatywy lokalnych stowarzyszeń i placówek edukacyjnych.

Problem w tym, że sadzenie drzew to jedno, a uciążliwości związane z działaniem huty, które odczuwają mieszkańcy to drugie.

– Arcelor posadził kilkaset drzew. Z drugiej jednak strony, jak dymił i niszczył, tak robi to dalej. Niestety u nas na Tworzniu wciąż poprawy nie widać, nic się nie zmienia. Zaledwie dwa dni temu naszą ulicę, domy, trawniki pokrył błyszczący pył. Co więcej huta jak dymiła, tak nadal dymi. Proszę mi uwierzyć, że życie z takim sąsiadem jest niezwykle trudne – mówi Jan Pietraga, prezes Stowarzyszenia „Mój Tworzeń”.

Warto jednak dodać, że obecnie w ArcelorMittal Poland w Dąbrowie Górniczej prowadzone są inwestycje, które jak zapowiada zarząd, wkrótce mają znacząco zmniejszyć oddziaływanie huty na środowisko. Trwa modernizacja systemów odpylania w spiekalni i stalowni.

Także elektrociepłownia należąca do TAMEH Polska (wspólne przedsięwzięcie ArcelorMittal i firmy TAURON) prowadzi duże inwestycje związane z ochroną środowiska: buduje instalację odsiarczania i odazotowania spalin. Łączna wartość wszystkich projektów, które zostaną ukończone jeszcze w tym roku, przekracza 700 mln złotych.

POLECAMY TAKŻE:

„Sprawy zaszły za daleko. Takiemu sąsiadowi mówimy – STOP!” [ZDJĘCIA]