Muzeum Hutnictwa w Chorzowie przygotowuje nową wystawę stałą pod nazwą „Królestwo Żelaza”. Ruchem promującym wystawę i zakłady tego typu, było nagranie filmu we współpracy z ArcelorMittal Poland w Dąbrowie Górniczej oraz Walcowni Blach Batory.

Muzeum Hutnictwa w Chorzowie

Jest to pierwsza wystawa Muzeum Hutnictwa, którego otwarcie planowane jest na rok 2021. Obecnie trwają prace budowlane i adaptacyjne ponad stuletniej hali byłej elektrowni Huty Królewskiej w Chorzowie przy ul. Metalowców.

Zamiarem muzeum jest stworzenie placówki o ponadregionalnym znaczeniu, prezentującej fascynujące dzieje hutnictwa, które tworzyły i nadawały kształt industrialnym miastom. Istotnym aspektem jest również życie codzienne dziesiątek tysięcy hutników i hutniczek, którzy przez ponad dwieście lat stworzyli wspaniałą historię. Pamięć o nich, może być znów żywa, a wspomnienia mogą dotrzeć do obecnych i przyszłych pokoleń.

Informacja o filmie promującym wystawę, może oznaczać jej ogromne postępy w powstawaniu i zbliżający się termin otwarcia muzeum.

dąbrowska huta
Dąbrowska stalownia fot. ArcelorMittal Poland

Produkcja filmowa

Na pierwszym planie 8-minutowej produkcji znajduje się producent stali, ArcelorMittal Poland. Jedną z głównych ról odegrają wnętrza pracującej huty w Dąbrowie Górniczej. Kamery uwieczniły proces wytopu surówki w wielkim piecu oraz to, jak z tej surówki i złomu wytwarza się stal. To tu produkuje się 120-metrowe szyny dla kolei dużych prędkości. Film ten będzie emitowany w strefie kinowej muzeum.

dąbrowska huta
Dąbrowska stalownia fot. ArcelorMittal Poland

 – Bardzo się cieszę, że Huta Królewska ma zaszczyt sąsiadować z taką instytucją jak Muzeum Hutnictwa w Chorzowie, a dąbrowska huta brać udział w nagraniu, które będzie prezentowane na wystawie stałej. Nie tylko dla osób związanych z naszym fachem będzie to ważne miejsce na mapie Śląska. Jest to placówka, która będzie podtrzymywała pamięć o hutnictwie, które jest nieodłączną częścią polskiej gospodarki i dziedzictwem śląskiej ziemi. To bardzo ważne, by pielęgnować to dziedzictwo, dla przyszłych pokoleń, wśród których, mam nadzieję, znajdą się też kolejni hutnicy – mówi Sanjay Samaddar, prezes i dyrektor generalny ArcelorMittal Poland.

Muzeum Hutnictwa w Chorzowie powstaje ze środków miejskich oraz dotacji unijnej, która jest największym wsparciem sektora kultury w historii miasta. Placówka zostanie otwarta jeszcze w tym roku. Aktualnie w Muzeum trwają ostatnie przygotowania do uruchomienia wystawy.

dąbrowska huta
Dąbrowska stalownia – fot. ArcelorMittal Poland