Gry planszowe w nowej formie wróciły na stoły! Po trzech dekadach zdominowanych przez komputery i konsole, klasyczne planszówki znów stają się modne.

Ludzie chcą się spotykać ze sobą twarzą w twarz. Gry komputerowe, nawet sieciowe nie pozwalają na taką interakcję. Przy planszówkach można się dobrze bawić ale także poznać nowych ludzi. Ja poznałem tak moją dziewczynę! Planszówki są sposobem, by uatrakcyjnić spotkanie, wprowadzają element dobrej zabawy i rywalizacji.

Kto gra? Wszyscy! Są gry rozwojowo-edukacyjne przeznaczone dla dzieci i gry na podstawie gier komputerowych, przygodowe i imprezowe dla młodzieży. Są też tytuły ekonomiczne, strategiczne i wojenne dla dorosłych. Czy te gry są drogie? Dwie z tych gier zdobyły tytuł „Gry roku” w Polsce. Jedna kosztowała 80 zł, druga 120 zł.

Gry planszowe w Sosnowcu - fot. mat. pras.
Gry planszowe w Sosnowcu – fot. mat. pras.

Reprezentuję sosnowieckie stowarzyszenie „Trzy Plansze”. Inicjatywa jego założenia zrodziła się w Cesarskiej. Przychodziliśmy tu ze znajomymi pograć w swoje planszówki. Ludzie którzy obserwowali naszą grę zatrzymywali się, pytali o możliwość dołączenia do gry, prosili by im wytłumaczyć. Wraz z kolegami pomyśleliśmy: „dlaczego nie połączyć przyjemnego z przyjemnym” i zająć się propagowaniem kultury współczesnych gier planszowych? Pokazać ludziom jak fajne są gry planszowe, nauczyć ich grać. Inicjatywa wynikała z braku takiej aktywności w Sosnowcu – jesteśmy jedyną organizacją NGO zajmująca się promocją gier planszowych, i jedną z niewielu, która proponuje formy spędzania wolnego czasu inaczej niż cyfrowo w naszym mieście.

Gry planszowe w Sosnowcu - fot. mat. pras.
Gry planszowe w Sosnowcu – fot. mat. pras.

Gdzie można pograć w Sosnowcu?

My organizujemy w Sosnowcu spotkania w dwóch miejscach: W Cesarskiej jesteśmy w każdy wtorek od 19:00. Raz na kwartał prowadzimy event gier planszowych „Plansza Festiwal”. Organizujemy go w porozumieniu z Aktywnym Centrum na Modrzejowskiej 42 w Sosnowcu w ramach Programu Aktywności Lokalnej.

Spotkania są otwarte dla każdego i bezpłatne. Każdy może przyjść, zagrać w nasze gry, poprosić o wytłumaczenie jak grać, lub przyjść z własnymi planszówkami. Głównym celem jest by się dobrze bawić. Nam wiele przyjemności sprawia to, że możemy takie nowe gry pokazać, że widzimy jak ludzie którzy w nie grają dobrze się bawią.

Oprócz przedstawiania najciekawszych tytułów, premier nowości, organizacji turniejów, to staramy się również współpracować z twórcami gier i prowadzić testy prototypów – na które zapraszamy!