Sosnowiec wyłonił wykonawcę renowacji gloriety w parku Dietla. Perła Pogoni odzyska dawny blask.

Remont mającej ponad 100 lat gloriety, został zgłoszony jako projekt budżetu obywatelskiego i w głosowaniu zyskał akceptację mieszkańców. Pierwotnie na odnowienie zabytku zarezerwowano 469 tysięcy złotych, jednak w tej kwocie nie udało się odnaleźć wykonawcy. – Po negocjacjach wyłoniliśmy firmę, która odrestauruje obiekt za 602 tys. zł – wyjaśnia Jeremiasz Świerzawski, zastępca prezydenta miasta.

glorieta
Glorieta w parku Dietla – fot. UM Sosnowiec

Zanim spółka Artinventis z Bytomia przystąpi do prac, musi uzyskać wszystkie pozwolenia, włącznie z uzgodnieniem z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. – Nie tylko glorieta, ale cały park Dietla jest pod nadzorem konserwatorskim, dlatego bez wcześniejszych pozwoleń prace nie ruszą. Ostatnie miesiące tego roku to czas, w którym wykonawca musi wszystko uzgodnić, a fizycznie roboty ruszą w przyszłym roku – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Rewitalizacja gloriety obejmuje zabezpieczenia fundamentów i tarasu przed wilgocią, naprawę schodów z kamienia naturalnego, a także remont betonowej posadzki górnego i dolnego tarasu.

glorieta
Glorieta w parku Dietla – fot. UM Sosnowiec

Ponadto, wykonawca będzie musiał odtworzyć brakujące detale historyczne, jak gzymsiki i fryzy głowicowe, pierścienie, które znajdowały się na słupach gloriety. Remont obejmuje też wykonanie barierek na dolnym tarasie i odtworzenie tarasu górnego na dachu gloriety na który będą prowadziły ażurowe, stalowe schody.

Glorieta powinna także wrócić do pierwotnej kolorystyki. Nowością będzie podświetlenie obiektu.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

Nowe chodniki, droga oraz miejsca postojowe. Jedna z ulic przejdzie metamorfozę