Od września, na terenie starej łaźni w Zawierciu działa nowa galeria, w której znaleźć można dzieła Leszka Dutki oraz szkło z zawierciańskiej huty. W obiekcie zastosowano nowatorski system wystawienniczy.

Galeria znajduje się w budynku dawnej łaźni miejskiej na osiedlu TAZ. Obiekt został kompleksowo zmodernizowany. W ramach robót budowlanych wykonano prace związane z renowacją i odtworzeniem wszystkich elewacji budynku wraz z konstrukcją dachu. Prace nie ominęły również wnętrza obiektu.

Galeria Stara Łaźnia w Zawierciu - fot. Paula Sobota
Galeria Stara Łaźnia w Zawierciu – fot. Paula Sobota

Cała inwestycja kosztowała blisko 3,8 mln złotych. Miasto, na ten cel uzyskało dofinansowanie z Unii Europejskiej – 2,7 mln zł w ramach tzw. ZIT-ów (Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych). Dodatkowo, gmina otrzymała z budżetu państwa ponad 327 tys. zł.

W nowym miejscu na mapie regionu zobaczymy dzieła nieżyjącego już artysty i Honorowego Obywatela Zawiercia Leszka Dutki, a także szkło z zawierciańskiej huty. W obiekcie zastosowano nowatorski system wystawienniczy.

– W sali głównej będziemy pokazywać nie tylko dzieła Leszka Dutki. Plany są takie, aby ta galeria żyła i ewoluowała. Mamy tu jedyny w Polsce autorski system, który będzie pozwalał nam na pokazywanie różnego rodzaju prac. Oprócz płaskich, także różnego rodzaju instalacje, może tkaniny, na pewno design, meble i ceramikę. To wszystko w ciągu najbliższego roku będą mogli u nas oglądać zwiedzający – mówi Karolina Kindler-Skowronek, która przygotowywała Galerię Stara Łaźnia do otwarcia.

Przed otwarciem zadbano o każdy szczegół. – Cała sala ma bardzo dużo światła, przestrzeni. Bardzo zależało mi na tym, by każde z dzieł miało swoją przestrzeń, żeby żadna praca nie wpływała na odbiór innej. Dookoła mamy korytarzyk, który również jest miejscem ekspozycyjnym. Mamy także ciekawe zdjęcia szkła, które są zapowiedzą sali kryształowej znajdującej się na górze. Nasza galeria nie będzie stricte związana z malarstwem, dlatego zapraszam serdecznie do tego, abyśmy poznawali sztukę dogłębnie i to w każdej sferze – dodaje Karolina Kindler-Skowronek.

Galeria Stara Łaźnia w Zawierciu - fot. Paula Sobota
Galeria Stara Łaźnia w Zawierciu – fot. Paula Sobota

Galeria Stara Łaźnia w Zawierciu czynna jest od poniedziałku do soboty w godzinach 12 – 17. Obecnie, ze względów sanitarno-epidemiologicznych, w tym samym czasie w budynku będzie mogło przebywać 5 zwiedzających. Obowiązuje maseczka zasłaniająca usta i nos oraz dezynfekcja rąk. Toalety i szatnia będą nieczynne.