Już wkrótce stara łaźnia i dawna willa dyrektora osiedla TAZ w Zawierciu odzyskają dawny blask. Miasto szykuje się do dużej inwestycji.

Modernizacja i adaptacja zdegradowanego budynku dawnej łaźni oraz była willa dyrektora osiedla TAZ, a obecnie siedziba Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Zawierciu – to dwa kluczowe projekty, które w najbliższym czasie będą realizowane przez tamtejszych urzędników. Miasto otrzymało na ten dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

– Wnioski zostały złożone w maju ubiegłego roku. Pierwszy zostanie dofinansowany w kwocie 2 783 668,53 zł, drugi – 520 579,25 zł. Obydwa wnioski o dofinansowanie przeszły zarówno ocenę formalną, jak i merytoryczną i zostały zaakceptowane. Obecnie przygotowywane są przez Urząd Marszałkowski umowy o dofinansowanie – wyjaśniają miejscy urzędnicy.

Co się zmieni?

W miejsce zdegradowanego budynku dawnej łaźni przy ul. Bohaterów Westerplatte 2 powstanie zawierciańskie muzeum. – Celem projektu jest wzrost aktywności społeczno – gospodarczej ludności na podobszarze rewitalizacyjnym – przekonują urzędnicy.

Zakres prac będzie bardzo duży. Miejsce to zmieni się nie do poznania. W ramach prac – poza robotami ogólnobudowlanymi – znalazło się m.in. odrestaurowanie elewacji, stolarki okiennej oraz konstrukcji i pokrycia dachu. Przywrócone do świetności zostaną także elementy metalowe – balustrady, kraty i ramy witrażowe. Dawna łaźnia zyska także przyłącze kanalizacji sanitarnej i deszczowej oraz przyjazne otoczenie. Pojawi się też mała architektura.

W dawnej dyrektorskiej willi również wiele się zmieni. Prace konserwatorskie obejmą tu m.in. elewację południową, północną i wieżę budynku oraz wymianę pokrycia dachowego.

Rewitalizację łaźni oszacowano na ponad 3,6 mln zł, a willi na prawie 746 tys. zł.