Od nowego roku szkolnego Miejskie Przedszkole nr 1 w Będzinie funkcjonuje w nowej siedzibie. Wcześniejsze miejsce nie spełniało optymalnych warunków do realizacji wyznaczonych zadań.

Przedszkole Miejskie nr 1 w Będzinie rozpoczęło rok szkolny w nowej siedzibie przy ulicy Sportowej 1. W pięciu oddziałach, 120 wychowanków, w wieku od 3 do 6 lat korzysta z opieki i edukacji w bardzo dobrych warunkach. – Z początkiem września, zgodnie z planem, Przedszkole Miejskie nr 1 przeniosło się do wyremontowanych pomieszczeń byłego gimnazjum. Przestronne sale, nowoczesne wyposażenie, duży plac zabaw i sporo zieleni sprawiają, że dzieci czują się w tym miejscu naprawdę dobrze – mówi Łukasz Komoniewski, prezydent Będzina.

Miejska placówka w nowej siedzibie - fot. UM Będzin
Miejska placówka w nowej siedzibie – fot. UM Będzin

Przeniesienie placówki z budynku przy ul. Zawale 7, którego pomieszczenia nie zapewniały optymalnych warunków do realizacji zadań statutowych, do budynku zlikwidowanego z dniem 31 sierpnia 2019 roku Gimnazjum nr 1 w Będzinie, pozwoliło wzbogacić dotychczasową sieć placówek wychowania przedszkolnego w mieście i jednocześnie właściwe zagospodarować na potrzeby społeczne budynek szkolny.

Adaptacja budynku polegała na kapitalnym remoncie wszystkich pomieszczeń, powstały dobrze doświetlone duże sale zajęć z łazienkami, przestronne korytarze, nowoczesna kuchnia i pomieszczenia gospodarcze na każdym piętrze. Ponadto, zmodernizowano instalację elektryczną, centralnego ogrzewania, wodno-kanalizacyjną i wentylację.

Miejska placówka w nowej siedzibie - fot. UM Będzin
Miejska placówka w nowej siedzibie – fot. UM Będzin

Wnętrza zaaranżowano w jasnych barwach, udekorowano kolorowymi motywami oraz wyposażono w nowoczesne pomoce dydaktyczne. Dodatkowo, prezydent miasta zdecydował o przeznaczeniu dodatkowych środków na odnowienie elewacji. Prace te zostaną wykonane w okresie jesiennym i nie będą przeszkadzały w funkcjonowaniu przedszkola.

– Zmiana siedziby wpłynie na znaczną poprawę warunków kształcenia, wychowania i opieki, a także zapewni bezpieczne i higieniczne warunki pobytu dzieci w przedszkolu, gwarantuje kontynuację wychowania przedszkolnego w roku szkolnym 2020/2021 w nowym budynku wszystkim dzieciom uczęszczającym do tego przedszkola, jednocześnie stworzy możliwość przyjęcia większej liczby dzieci oraz zwiększenia liczby oddziałów – informują przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Będzinie.

W nowej lokalizacji Przedszkole Miejskie nr 1 przy ul. Sportowej 1 może zorganizować 7 oddziałów dla 175 dzieci w wieku od 3 do 6 lat mieszkających w Śródmieściu, na Syberce, Osiedlu Zamkowym i w dzielnicy Ksawera.

Miejska placówka w nowej siedzibie - fot. UM Będzin
Miejska placówka w nowej siedzibie – fot. UM Będzin

Dodatkowym atutem w nowej lokalizacji są sala gimnastyczna, atrakcyjny plac zabaw, sala komputerowa, dodatkowe pomieszczenia do zajęć indywidualnych np. w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

Oferta edukacyjna Przedszkola Miejskiego nr 1 w Będzinie przy ul. Sportowej 1 jeszcze w tym roku wzbogaci się m.in. o zajęcia ruchowe, sportowe, rytmikę i gimnastykę korekcyjną.