Pogoda na razie jesienna, ale miejskie służby przygotowały się na nadejście zimowej aury. W gotowości są m.in. pługopiaskarko-solarki i ciągniki, w magazynie czekają środki do posypywania dróg i chodników.

„Akcja Zima”, czyli wszystko co związane jest z usuwaniem skutków opadów śniegu i działania mrozu, żeby utrzymać przejezdność dróg i drożność chodników, trwa od listopada do końca marca. W Dąbrowie Górniczej jej głównym wykonawcą jest Alba MPGK.

Do dyspozycji ma m.in. 13 ciągników z pługiem, 10 pługopiaskarko-solarek, po 2 ciągniki z pługiem i rozrzutnikiem, mikrociągniki z pługiem, koparko-ładowarki i ładowarki. Cięższy sprzęt ma stawiać czoła zimie na większych ulicach, a lżejszy na tych mniejszych, a także na chodnikach czy parkingach. Miejsca niedostępne dla pojazdów odśnieżane będą ręcznie przez pracowników ze zgarniaczami czy łopatami.

– Na początek sezonu Alba MPGK ma zapas 5 500 ton soli i 500 ton piasku. W zależności od warunków pogodowych i zużycia środków do posypywania, w razie potrzeby będą one sukcesywnie uzupełniane – informuje Roman Zalas, zastępca naczelnika Wydziału Infrastruktury Miejskiej w dąbrowskim urzędzie.

W Dąbrowie Górniczej zimowym utrzymaniem przez miasto objętych jest 387 km 410 m dróg publicznych (416 ulic) i 15 km 383 m dróg wewnątrzosiedlowych, co daje łącznie 402 km 793 m. Odśnieżaniem i odladzaniem objętych jest również 702 992 m2 chodników, alejek, parkingów i dróg rowerowych, w tym 227 413 m2 terenów wewnątrzosiedlowych.

Drogi publiczne podzielone są na cztery standardy zimowego utrzymania: I standard – 35,875 km, II standard – 186,516 km, III standard – 99, 530 km, IV standard – 65,489 km. Po ustaniu opadów, w I standardzie śnieg luźny może zalegać do 4 godz., a błoto pośniegowe może występować do 6 godz.

  • w II standardzie śnieg luźny może zalegać do 4 godz., błoto pośniegowe może występować do 6 godz., może występować cienka warstwa zajeżdżonego śniegu o grubości nie utrudniającej ruchu do 6 godz.,
  • w III standardzie śnieg luźny może zalegać do 6 godz., błoto pośniegowe może zalegać do 8 godz., może występować warstwa zajeżdżonego śniegu o grubości nie utrudniającej ruchu samochodów osobowych do 6 godz., zaspy, języki śnieżne mogą występować do 6 godz.,
  • w IV standardzie śnieg luźny może zalegać do 8 godz., śnieg zajeżdżony może występować, języki śnieżne mogą występować, zaspy mogą występować do 8 godz., dopuszcza się przerwy w komunikacji do 8 godz.

Zgłoszenia dotyczące zaśnieżonych i oblodzonych gminnych dróg i chodników przyjmuje Alba MPGK – 600 405 627.

Za stan dróg i chodników odpowiadają również właściciele i zarządcy prywatnych nieruchomości, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe. Zimą muszą odśnieżać i posypywać oblodzone miejsca, a także usuwać zwisające sople i śnieg zalegający na dachach budynków.