Uczniowie zaczynają ferie. Dwutygodniowa przerwa w zajęciach potrwa od 13 do 26 stycznia. Tym, którzy spędzą ferie zimowe w mieście, nuda nie grozi. Zagłębiowscy włodarze przygotowali sporo atrakcji dla najmłodszych.

Nadszedł czas lubiany przez dzieci i młodzież, czas beztroskiej zabawy i odpoczynku od szkoły. Długo wyczekiwane ferie zimowe, to doskonała okazja, żeby aktywnie wypocząć niekoniecznie wyjeżdżając z miasta. Teraz na dzieci i młodzież czeka wiele atrakcji. Przygotowano rozmaite aktywności – sportowe, rekreacyjne i kulturalne, przygotowane przez miejskie instytucje. Najmłodsi będą mogli z nich skorzystać w dniach od 13 do 26 stycznia.

BĘDZIN

Najmłodsi mieszkańcy królewskiego miasta mogą skorzystać z oferty Biblioferii przygotowanej przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Będzinie, która zaprasza na ten czas do świata inspirowanego słowem pisanym, ilustracją i wyobraźnią.

Oddział dla dzieci i młodzieży oraz filie biblioteczne proponują ciekawe warsztaty edukacyjne poświęcone tajnikom rysunku manga, grom RPG, tworzeniu bajecznych – i co ważne w przypadku deficytu śniegu – śnieżnych kul.

Będą również zajęcia literackie i plastyczne, tradycyjne gry planszowe i kącik z akcesoriami plastycznymi dla młodych artystów. Natomiast „Małe kino w bibliotece” przeniesie wszystkich zainteresowanych w świat animacji filmowej. Na wybrane zajęcia obowiązują wcześniejsze zapisy. Udział w zajęciach jest bezpłatny.

Ponadto, w różnych punktach miasta odbywać się będą „Sportowe Ferie w mieście”, podczas których będzie można skorzystać z różnych form aktywnego wypoczynku, takie jak: turnieje sportowe, jumpingfrog, judo, fitness, joga, karate, bachata, taniec, salsa, gry i zabawy na lodowisku czy szkółka pływania.

Na uwagę zasługują także ferie zimowe w Ośrodku Kultury w Będzinie oraz w grodzieckiej filii, gdzie prowadzone będą zajęcia adresowane do dzieci w wieku 6 – 12 lat. Dla najmłodszych przygotowano tu m.in. zajęcia kreatywne, plastyczne, teatralne, szachowe czy nagrywanie w profesjonalnym studio nagrań.

Muzeum Zagłębia tradycyjnie organizuje Dni Rodzinne (16 i 23 stycznia), podczas których uczestnicy wezmą udział w specjalnie na ten czas zaplanowanych zajęciach. W okresie ferii możliwe będzie również zwiedzanie obiektów muzealnych.

CZELADŹ

Ferie w mieście zapowiadają się niezwykle interesująco również w Czeladzi. Także tutaj włodarze zadbali o szeroką ofertę dla najmłodszych. Jak co roku, MOSiR przygotował wiele atrakcji dla najmłodszych, a wśród nich zajęcia sportowe, naukę jazdy na łyżwach oraz gry i zabawy na lodzie, a także biegi rekreacyjne i nordic walking.

Atrakcji nie zabraknie w Miejskiej Bibliotece Publicznej, gdzie odbędą się zajęcia dla dzieci, na których lepiej będą mogły poznać funkcjonowanie komputera, internetu i jego narzędzi, a także zajęcia kreatywne i artystyczne.

Najmłodsi czas będą mogli spędzić także w Kopalni Kultury, która przygotowała zajęcia dla tych nieco młodszych i starszych, tak aby każdy znalazł coś dla siebie. Wśród zaplanowanych wydarzeń znalazły się projekcje bajek i filmów.

DĄBROWA GÓRNICZA

Hasłem tegorocznej Akcji Zima w bibliotece są „Ferie z bohaterami”. Na uczestników zimowych warsztatów czekać będą spotkania z niezwykłymi postaciami literackimi, śmiałkami ze znanych i lubianych gier, a także herosami prosto ze szklanego ekranu! Szeroki wachlarz tematyczny spotkań (m.in. plastycznych, edukacyjnych, ruchowych) sprawi, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie, a nuda stanie się obcym pojęciem!

Pałac Kultury Zagłębia oferuje Artystyczne Ferie. Dla dzieci przygotowano seanse filmowe, zajęcia taneczne, warsztaty artystyczne. A to nie koniec! Najmłodsi będą mogli korzystać z wielu ciekawych wyjazdów, zajęć integracyjnych i zabaw.

Oprócz tego w PKZ, świetlicach środowiskowych i klubach osiedlowych pałacu odbędą się warsztaty artystyczne, gry, zabawy i zajęcia integracyjne.

Natomiast, Centrum Sportu i Rekreacji zadba o formę i dobrą kondycję. Najmłodsi znajdą tu między innymi zajęcia zapaśnicze, warsztaty taneczne, zajęcia na strzelnicy sportowej, szkółkę bokserską czy wypożyczalnię nart biegowych. Dzieciaki będą mogły także korzystać z basenów szkolnych, aquaparku Nemo oraz orlików.

To jednak nie koniec atrakcji. W Muzeum Miejskim „Sztygarka” odbędą się zajęcia dla małych pasjonatów historii, a Szkoła Podstawowa nr 1 przygotowała coś specjalnie dla małych astronautów i kosmonautów. Obserwatorium Astronomiczne będzie działało od 13 do 24 stycznia. Nikt nie powinien być zawiedziony!

SOSNOWIEC

Teatr Zagłębia przygotował niezwykle atrakcyjne propozycje dla dzieci i młodzieży spędzającej ferie w Sosnowcu. Młodzież chcąca poznać rolę teatru w świecie będzie mogła wziąć udział w warsztatach wokół „Opowieści wigilijnej” w reżyserii Justyny Łagowskiej.

Zajęcia potrwają 2 dni, obejmą wspólne obejrzenie spektaklu oraz intensywne ćwiczenia warsztatowe. Wykorzystując wątki zawarte w przedstawieniu zastanowimy się, co znaczy żywy teatr i jaka jest jego rola w komentowaniu rzeczywistości, która nas otacza. Zajęcia odbędą się w dniach 14-15 stycznia.

23 i 24 stycznia natomiast odbędą się warsztaty aktorskie, dla tych, którzy chcą spróbować swych sił na scenie. Zajęcia poprowadzi aktor Krzysztof Korzeniowski. W ciągu dwóch dni pracy uczestnicy poznają podstawy warsztatu aktora/aktorki, improwizacji ruchowej i aktorskiej oraz spróbują uruchomić ciało i emocje.

Bogatą ofertę przygotowała także biblioteka. W czasie ferii odbędą się tu projekcje czterech części przygód sympatycznych i odważnych zabawek, których fascynujący świat ożywa, gdy tylko nikt z ludzi nie patrzy. Bajki wyświetlane będą 13,17, 20 i 24 stycznia w Auli Zagłębiowskiej Mediateki przy ul. Kościelnej 11 w poniedziałki i piątki ferii o godz. 11.00. Mnóstwo gier i zabaw czeka na najmłodszych także w filiach Miejskiej Biblioteki.

Klub Kiepury przygotował akademię teatralną dla dzieci, zajęcia taneczne i wokalne, zajęcia tańca nowoczesnego i cheerleaders, hip hopu czy z rysunku i malarstwa. Nie zabraknie także wycieczki rekreacyjnej do kopalni soli Wieliczka oraz Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

Ciekawe i kreatywne zajęcia odbywać się będą także w czasie ferii w Miejskim Domu Kultury „Kazimierz” oraz Zamku Sieleckim.

Miłośników wypoczynku w wodzie ucieszy oferta Klimontowskiego Centrum Aktywności Rodzinnej czy basenu przy ul. Bohaterów Monte Cassino. Umożliwią one dzieciom i młodzieży wzięcie udziału w kursach nauki i doskonalenia pływania. Tu dzieciaki również będą mogły popływać za darmo w wyznaczonych godzinach.

O ile pogoda na to pozwoli, w czasie ferii uruchomiony zostanie mały wyciąg narciarski na Górce Środulskiej,z którego najmłodsi korzystać będą mogli bezpłatnie. Będą oni mogli także skorzystać ze szkółki narciarskiej i snowboardowej. Na miłośników białego szaleństwa czekać też będą miejskie ślizgawki.

CZYTAJ TAKŻE:

Kolej na ferie. Dzieci i młodzież pojadą za darmo