Wielkimi krokami zbliżają się ferie zimowe w naszym województwie. Dla wszystkich tych, którzy postanawiają je spędzić w mieście, włodarze zagłębiowskich miast przygotowali moc atrakcji, dzięki którym nuda nikomu nie grozi!

Czasy, kiedy ferie w mieście spędzało się wyłącznie na łyżwach lub sankach, mamy już za sobą. Teraz na dzieci i młodzież czeka wiele atrakcji. Przygotowano rozmaite aktywności – sportowe, rekreacyjne i kulturalne, przygotowane przez miejskie instytucje. Najmłodsi będą mogli z nich skorzystać w dniach od 11 do 24 lutego.

BĘDZIN

Na okres ferii zimowych instytucje kultury, Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Międzyszkolny Ośrodek Sportowy przygotowały ciekawą ofertę dla dzieci i młodzieży spędzającej ten czas w mieście.

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna proponuje m.in. zajęcia medialne, edukacyjne, literacko-plastyczne oraz warsztaty z nowoczesnych technologii, gry, zabawy i rebusy. Ponadto, w oddziale dla dzieci i młodzieży od poniedziałku do soboty można korzystać z banku podręczników oraz bezpiecznej kawiarenki ze stanowiskiem komputerowym z nieodpłatnym dostępem do internetu oraz gier edukacyjnych.

W Ośrodku Kultury dzieci mogą uczestniczyć w zajęciach plastycznych, tanecznych i kreatywnych. Najmłodsi będą mogli także zobaczyć ciekawe spektakle oraz wziąć udział w zabawach animacyjnych.

Muzeum Zagłębia tradycyjnie organizuje Dni Rodzinne (14 i 21 lutego), podczas których uczestnicy wezmą udział w specjalnie na ten czas zaplanowanych zajęciach. W okresie ferii możliwe będzie również zwiedzanie obiektów muzealnych.

Oferta Ośrodka Sportu i Rekreacji obejmuje szkółkę pływania, warsztaty taneczne dla dzieci i dorosłych, gry i zabawy na lodowisku, zajęcia ogólnorozwojowe oraz różnego rodzaju zajęcia fitness czy wyjazd do Rogoźnika.

Bogatą ofertę przygotował również Teatr Dormana. Najmłodsi w czasie ferii będą mogli zobaczyć najważniejsze tytuły placówki, takie jak: Skąd słonie mają trąby, Zorro, Kot w butach, Zwierzęta doktora Dolittle, Miś Leopold, Karolcia, Kopciuszek oraz Plastusiowy Pamiętnik.

CZELADŹ

Ferie w mieście zapowiadają się niezwykle interesująco również w Czeladzi. Także tutaj włodarze zadbali o szeroką ofertę dla najmłodszych.

Jak co roku, MOSiR przygotował wiele atrakcji dla najmłodszych, a wśród nich zajęcia sportowe, biegi rekreacyjne i nordic walking, nauka jazdy na łyżwach oraz zabawy na lodzie.

Atrakcji nie zabraknie w Miejskiej Bibliotece Publicznej, gdzie odbędą się zajęcia dla dzieci, na których lepiej będą mogły poznać funkcjonowanie komputera, internetu i jego narzędzi, a także zajęcia kreatywne i artystyczne.

Najmłodsi czas będą mogli spędzić także w Kopalni Kultury, która przygotowała zajęcia dla tych nieco młodszych i starszych, tak aby każdy znalazł coś dla siebie. Wśród zaplanowanych wydarzeń znalazły się projekcje bajek i filmów.

Dzieci, zima - fot. Pixabay
Dzieci, zima – fot. Pixabay

DĄBROWA GÓRNICZA

Dla najmłodszych przygotowano rozmaite zajęcia artystyczne, plastyczne i edukacyjne, pobudzające kreatywność i rozwijające talenty, organizowane przez Pałac Kultury Zagłębia, Miejską Bibliotekę Publiczną, Muzeum Miejskie „Sztygarka”, Obserwatorium Astronomiczne i Młodzieżowy Ośrodek Pracy Twórczej. Nikt nie powinien być zawiedziony tym, co przygotowało Centrum Sportu i Rekreacji oraz aquapark Nemo. Do dyspozycji będą również szkolne baseny oraz lodowisko przy SP 13.

Miejska Biblioteka Publiczna wraz ze swoimi filiami przygotowała ferie pod znakiem kosmicznej zimy. Wśród atrakcji dla najmłodszych znajdą się m.in. warsztaty plastyczne, handmade, literacko-plastyczne, ruchowe czy multimedialne, a także zabawy z książką, gry planszowe, układanie klocków i wiele innych, spośród których każdy znajdzie coś dla siebie.

Centrum Sportu i Rekreacji przygotowało szeroką ofertę dla wszystkich tych, którzy aktywnie chcą spędzić te ferie. Najmłodsi znajdą tu między innymi zajęcia sportowe z gry w siatkówkę i koszykówkę czy z lekkoatletyki. Nie zabraknie także zajęć na orliku i lodowisku.

Pałac Kultury Zagłębia oferuje Artystyczne Ferie. Dla dzieci przygotowano warsztaty taneczne, artystyczne, plastyczno-manualne czy wokalne. A to nie koniec! Najmłodsi będą mogli korzystać z wielu ciekawych wyjazdów, zajęć integracyjnych i zabaw.

Podczas zimowej przerwy w nauce dzieci będą mogły także odwiedzić szkolne obserwatorium astronomiczne działające przy Szkole Podstawowej nr 1. Tutaj najmłodsi będą moli poznać tajemnice wszechświata, zobaczyć pokazy nieba i księżyca czy gromady gwiazd, a także słońca.

Najmłodsi dąbrowianie wolny czas będą mogli spędzić również w Aquaparku Nemo, który jak co roku przygotował bezpłatne wejścia dla uczniów dąbrowskich szkół. To jednak nie koniec atrakcji. W Muzeum Miejskim „Sztygarka” odbędą się warsztaty archeologiczne, etnograficzne oraz spotkania z grami historycznymi.

SOSNOWIEC

Górka Środulska - fot. UM Sosnowiec
Górka Środulska – fot. UM Sosnowiec

Najmłodsi mieszkańcy miasta będą mogli bezpłatnie skorzystać z wyciągów na Górce Środulskiej. Obiekt będzie dostępny dla nich od poniedziałku do piątku, do godziny 15:00. Będą oni mogli także skorzystać ze szkółki narciarskiej i snowboardowej. Na miłośników białego szaleństwa czekają też miejskie ślizgawki.

Miłośników wypoczynku w wodzie ucieszy oferta Klimontowskiego Centrum Aktywności Rodzinnej czy basenu przy ul. Żeromskiego. Umożliwią one dzieciom i młodzieży wzięcie udziału w kursach nauki i doskonalenia pływania. Koszt kursu wyniesie 100 zł. Dla nieco starszych dzieci oraz młodzieży planowane jest również zorganizowanie konkurs wielokrotnego wyciskania sztangi i konkurs podciągania na drążku.

Ponadto, w krytej pływalni przy ul. Bohaterów Monte Cassino planowane są zajęcia z nauki nurkowania odbywające się w ramach Akademii Nurkowania i prowadzone przez wykwalifikowanych instruktorów nurkowania.

W czasie ferii, hala Widowiskowo-Sportowa przy ul. Żeromskiego będzie miejscem, w którym dzieci skorzystać będą mogły z zajęć Zimowej Akademii Karate prowadzonych przez kadrę Sosnowieckiego Klubu Karate oraz z zajęć Zimowej Akademii Szermierki prowadzonych przez Zagłębiowski Klub Szermierczy i Towarzystwo Miłośników Szermierki.

Natomiast, w hali Widowiskowo-Sportowej przy ul. Br. Mieroszewskich organizowany będzie cykl turniejów piłki nożnej halowej 5-osobowej dla drużyn szkolnych i „podwórkowych”.

Klub Kiepury przygotował akademię teatralną dla dzieci, zajęcia taneczne i wokalne, zajęcia cheerleaders czy z rysunku i malarstwa. Nie zabraknie także wycieczki rekreacyjnej do sztolni Królowej Jadwigi czy Kolejkowa.

Także Biblioteka Miejska przygotowała liczne imprezy dla dzieci spędzających zimową przerwę w mieście. Z myślą o nich przygotowano filmowe ferie, podczas których, w poniedziałki i czwartki o godz. 11:00 odbędą się projekcje wesołych, kolorowych i pouczających filmów animowanych o gromadce zwierząt ze Stumilowego Lasu.

Teatr Zagłębia przygotował trzydniowe warsztaty muzyczne, które odbędą się w dniach 12-14 lutego. Uczestnicy będą odkrywać nieznane wcześniej przestrzenie. Jednocześnie warsztaty będą miały na celu przygotowanie młodych widzów do odbioru przedstawienia „Wróg”, w reżyserii Justyny Sobczyk, które podejmuje temat naszego zachowania w obecności osób, które na pierwszy rzut oka wydają się obce czy nieżyczliwe.

Zajęcia odbywać się będą również w egzotarium, Zamku Sieleckim oraz Miejskim Domu Kultury Kazimierz i Klubie Maczki.

CZYTAJ TAKŻE:

Kolej na ferie. Dzieci i młodzież pojadą za darmo