Uczniowie zaczynają ferie. Dwutygodniowa przerwa w zajęciach potrwa od 14 do 27 lutego. Tym, którzy spędzą ferie zimowe w mieście, nuda nie grozi. Zagłębiowscy włodarze przygotowali sporo atrakcji dla najmłodszych.

Nadszedł czas lubiany przez dzieci i młodzież, czas beztroskiej zabawy i odpoczynku od szkoły. Długo wyczekiwane ferie zimowe, to doskonała okazja, żeby aktywnie wypocząć niekoniecznie wyjeżdżając z miasta. Teraz na dzieci i młodzież czeka wiele atrakcji. Przygotowano rozmaite aktywności – sportowe, rekreacyjne i kulturalne, przygotowane przez miejskie instytucje. Najmłodsi będą mogli z nich skorzystać w dniach od 14 do 27 lutego.

BĘDZIN

Najmłodsi mieszkańcy królewskiego miasta mogą skorzystać z wielu ciekawych atrakcji, w tym: gier i zabaw dla dzieci, warsztatów kreatywnych i plastycznych, zajęć językowych i edukacyjnych, spektakli teatralnych, spotkań literackich, wycieczek wyjazdowych, zawodów i zajęć sportowych (jazda na łyżwach, sanki, piłka nożna, siatkówka, pływanie, judo, capoeira, boks, szermierka) oraz zajęć tanecznych (balet, hip-hop, jazz&modern, breakdance, akrobatyka).

Ponadto, uczniowie w czasie ferii mogą zwiedzać miasto i odkrywać jego tajemnice, poznać historię i zabytki Będzina, a dla dobrej zabawy wybrać się do profesjonalnego studia nagrań lub na bal karnawałowy. Szczegółowy harmonogram wydarzeń znajduje się TUTAJ.

CZELADŹ

Jedną z zaplanowanych na czas ferii atrakcji jest harcerska akcja zima, która rozpocznie się 14 lutego i potrwa do 25 lutego. Akcja podzielona została na dwa turnusy po 5 dni każdy. Każdy turnus będzie liczył 105 osób i 7 wychowawców, łącznie z półkolonii organizowanych przez miasto skorzysta 210 dzieci.

Zajęcia rozpoczynać się będą o godzinie 9.00, a ich zakończenie przewidziane jest na godzinę 15.00. Każde dziecko będzie miało zapewnione wyżywienie (śniadanie, obiad i podwieczorek). Miejscem Harcerskiej Akcji Zima 2022 będzie Szkoła Podstawowa nr 2 im. Marii Konopnickiej w Czeladzi.

Mnóstwo atrakcji przygotowano także w bibliotece, gdzie odbywać się będą zajęcia literacko-plastyczne. Natomiast w kinie Kopalni Kultury przewidziano darmowe seanse filmowe. Filmy-niespodzianki będzie można obejrzeć od poniedziałku do piątku o godz. 10.00 i 12.00. Nie zabraknie także atrakcji sportowych, które przygotował Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Czeladzi.

DĄBROWA GÓRNICZA

Jak co roku, miejskie jednostki kultury przygotowały wiele atrakcji. W świetlicach środowiskowych i klubach osiedlowych odbędą się Artystyczne Ferie, czyli cykl warsztatów artystycznych i edukacyjnych dla najmłodszych. Natomiast w Pracowni Plastycznej Pałacu Kultury Zagłębia odbędą się warsztaty pod hasłem „Retrofuturyzm”. W Pałacu Kultury Zagłębia, przez cały okres ferii odbywać się będą wyliczanki-rymowanki, czyli zajęcia ruchowe dla dzieci.

Po roku przerwy Kino Kadr powraca do cyklu seansów filmowych w okresie ferii zimowych, w trakcie których pokazywane będą filmy animowane. Filmowe ferie potrwają od 14 do 27 lutego. Seanse odbywać się będą w godzinach 11:00 i 15:00. Cena biletu to 12 złotych.

Mnóstwo atrakcji i warsztatów zaplanowano także w bibliotece głównej, jak i filiach. Będą zajęcia literackie, plastyczne, gry planszowe, quizy, rozwiązywanie zagadek, zajęcia edukacyjne, ciekawostki i fakty ze świata nauki czy zajęcia teatru cieni.

Dla żądnych wrażeń przygotowano konkurs fotograficzny, muzealny pokój zagadek, warsztaty, spotkania z grami historycznymi czy wyjątkowy spacer w Muzeum Miejskim Sztygarka. Na terenie miasta nie zabraknie także sportowych emocji. Dodatkowo przygotowano półkolonie w Nemo. Podczas ferii zimowych dzieci i młodzież zameldowane w Dąbrowie Górniczej mogą wchodzić na basen bezpłatnie na 2 godziny dziennie.

A to wciąż nie koniec atrakcji, jakie przygotowano na kolejne dni. Pełną listę wydarzeń znaleźć można na stronie dąbrowskiego magistratu.

SOSNOWIEC

Miejski Ośrodku Sportu i Rekreacji tradycyjnie jest organizatorem półkolonii. Odbędą się one w dwóch turnusach. Dla każdej grupy wiekowej zaplanowano atrakcyjne zajęcia na terenie miasta. Jeśli warunki pogodowe pozwolą, uruchomione zostaną wyciągi na górce Środulskiej, gdzie zaplanowano m.in. naukę jazdy na nartach.

– Mamy w planie naukę jazdy na nartach dla dzieciaków, ale tutaj jesteśmy uzależnieni od pogody. Zapraszamy na ślizgawkę na Stadionie Zimowym, tam także będą prowadzone zajęcia z nauki jazdy na łyżwach, ponadto będziemy prowadzić w ferie naukę pływania. Szczegółowa rozpiska będzie dostępna na naszej stronie internetowej – mówi Jerzy Górak, dyrektor MOSiR.

Dzieciaki, które w ferie zostają w Sosnowcu mogą także korzystać z miejskich jednostek kultury. Teatr Zagłębia, wspólnie z biblioteką młodzieżową, przygotował ciekawą propozycję dla uczniów. Ciekawie będzie także w Zamku Sieleckim, MDK Kazimierz czy Miejskim Klubie im. Jana Kiepury.

– Podczas ferii zapraszamy na zajęcia odbywające się u nas regularnie. W tym roku przez cały zimowy okres wypoczynku od szkoły będziemy prowadzić nasze zajęcia tematyczne – tłumaczy Michał Góral, dyrektor klubu im. Jaka Kiepury.