Przez kilka dni w całym Zagłębiu Dąbrowskim normy stężenia pyłu zawieszonego były drastycznie przekroczone. Tragiczną sytuację ukazał nawet domowy, prosty test.

Początek tygodnia przyniósł nam alarmujące informacje dotyczące jakości powietrza. Dopuszczalne normy dla obecności pyłu zawieszonego zostały przekroczone kilkukrotnie.

Tragiczną sytuację ukazał także prosty, domowy test wykonany przez naszą czytelniczkę z Sosnowca. Aby go wykonać należy przytknąć wacik kosmetyczny do rury odkurzacza (najlepiej przymocować gumką), którą należy wystawić za okno naszego mieszkania. Następnie podłączamy odkurzacz do prądu i zasysamy powietrze. Wacik zrobił się czarny. – U mnie wystarczyła minuta – podkreśla nasza czytelniczka.

Efekt daje do myślenia. Przeprowadzony eksperyment pokazał co trafia do naszych płuc w krótkim czasie. Niestety jest to bardzo szkodliwe dla naszego zdrowia. Dlatego specjaliści alarmują, że w trakcie smogu przebywanie na dworze należy ograniczyć do minimum.

Na szczęście, niedawna zmiana pogody znacząco wpłynęła na jakość powietrza w Zagłębiu Dąbrowskim. Normy pyłu zawieszonego w powietrzu w wielu miejscach wciąż są przekroczone, ale stężenia nie są już tak duże, jak dotąd.

4 KOMENTARZE

  1. Podczas robienia takiego testu, warto zwrócić uwagę jakim odkurzaczem to robimy – jedne odkurzacze mają większą wydajność, inne dużo mniejszą. Logiczne jest, że te z większą wydajnością, będą zasysały w ciągu minuty większą objętość powietrza, a wraz z nim więcej zanieczyszczeń osadzi się na waciku. Trudno porównywać wyniki testów nie wiedząc czy odkurzacze miały tę samą wydajność ssania.

    • wystarczy sobie przeliczyć ile odkurzacz jest w stanie zassać powietrza w ciągu minuty, podzielić sobie to przez średnią ilość wtłaczanego powietrza u dorosłego człowieka i wiadomo ile godzin trzeba oddychać aby wciągnąć tyle pyłu.

  2. Jak ma być dobrze, skoro np.ekolodzy czekają aż miesiąc żeby sprawdzić zgłoszenie, że jakaś firma spala coś szkodliwego bo smród chemiczny jest nie do zniesienia lub wysyłają pismo z przed pięciu lat z przeprowadzonej kontroli iż piec jest w budynku mieszkalnym więc nie mją uprawnień do kontroli?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here