Fabryka Pełna Życia ogłosiła przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej dla inwestycji „Fabryka Pełna Życia – nowe centrum Dąbrowy Górniczej w rejonie ulic: Kościuszki, Kolejowej i Konopnickiej”. To kolejny etap w projektowaniu nowego centrum miasta.

W poniedziałek, 15 czerwca, przedstawiciele Fabryki Pełnej Życia poinformowali o ogłoszeniu postępowania w trybie przetargu nieograniczonego na wykonanie dokumentacji projektowej dla inwestycji „Fabryka Pełna Życia – nowe centrum Dąbrowy Górniczej w rejonie ulic: Kościuszki, Kolejowej i Konopnickiej”. Termin na składanie ofert w przetargu mija 14 lipca 2020 roku.

Postępowanie obejmuje wykonanie projektów budowlanego oraz wykonawczego w oparciu o zwycięski projekt konkursowy i szczegółową koncepcją urbanistyczno-architektoniczną przygotowaną wcześniej przez szczecińską pracownię Analog Piotr Śmierzewski.

Tak będzie wyglądać nowe centrum Dąbrowy Górniczej - fot. Fabryka Pełna Życia
Tak będzie wyglądać nowe centrum Dąbrowy Górniczej – fot. Fabryka Pełna Życia

I etap zamówienia obejmuje przygotowanie projektów budowlanych całego obszaru inwestycji w zakresie zagospodarowania terenu, małej architektury oraz sieci: wodociągowej, kanalizacyjnej, ciepłowniczej, elektroenergetycznej i teletechnicznej, a tzw. obszaru centralnego projektu w zakresie branży drogowej, zieleni, systemu informacji wizualnej, a także projektów budowlanych poszczególnych obiektów w branżach: architektonicznej, konstrukcyjnej, sanitarnej i elektrycznej wraz z wytycznymi do planów ochrony zdrowia.

– Dopiero po przyjęciu i zatwierdzeniu przez zamawiającego projektów budowlanych wykonawca będzie mógł sporządzić projekty wykonawcze. Obszar całej inwestycji wynosi 48 879 metrów kwadratowych, a obszar centralny ma około 18 550 metrów kwadratowych – informuje Adam Pawlicki, kierownik działu komunikacji społecznej w Fabryce Pełnej Życia.

Przyjęliśmy założenie, że Fabryka Pełna Życia będzie miejscem relaksu, gdzie będzie można zobaczyć film, obejrzeć wystawę, napić się dobrej kawy i zjeść coś dobrego – nowego w mieście. Będzie to miejsce z bogatą ofertą eventów kulturalnych, działań społecznych i ekologicznych – podkreśla Wojciech Czyżewski, prezes spółki Fabryka Pełna Życia.

Nowe centrum miasta

Fabryka Pełna Życia to przełomowy projekt w 100-letniej historii Dąbrowy Górniczej, który ma szanse zrewolucjonizować życie w samym centrum miasta. 4-hektarowy teren Fabryki Obrabiarek Defum od końca XIX wieku był całkowicie zamknięty dla mieszkańców. Teraz ma powstać wizytówka i tętniące życiem serce Dąbrowy Górniczej. Wizję nowego Centrum Dąbrowy Górniczej – po licznych konsultacjach społecznych, jak i pracach grup ekspertów w zakresie urbanistyki i architektury, ekonomii i przedsiębiorczości oraz zrównoważonego rozwoju – oparto o zasoby społeczności lokalnej.

W centrum miasta ma stanąć hala wystawowa, browar rzemieślniczy z restauracją, 5 budynków biurowo-usługowych, zielony pasaż, hotel butikowy z 35 pokojami, wieża z tarasem widokowym, food hall, czyli pasaż z gastronomią i restauracjami oraz 9 budynków mieszkalnych (około 150 mieszkań). Zaplanowanych zostało ponad 650 miejsc parkingowych (jeden z parkingów obok ul. Kolejowej będzie mieć pięć kondygnacji).

– Przestrzeń nowego centrum Dąbrowy wyróżniać będą, widoczne na każdym kroku, odwołania do zagłębiowskiej tożsamości miejsca – mówi prezes Wojciech Czyżewski. – Rośliny w Fabryce Pełnej Życia zaplanowano jako integralną część zabudowy. Kompozycje roślinne będą nawiązywać do gatunków występujących na obszarze Zagłębia, w oparciu o sporządzoną inwentaryzację dendrologiczną. Ponadto, dobór roślinności wzbogacono o gatunki kojarzone z krajobrazem Dąbrowy Górniczej i jej okolic. W celu maksymalnego zmniejszenia ilości odprowadzanych wód opadowych i roztopowych w koncepcji architektonicznej zaproponowano zastosowanie tzw. zielonych dachów retencyjnych oraz powtórne wykorzystywanie wód opadowych – dodaje.

Przypomnijmy, że pierwszy budynek (dawnego warsztatu elektrycznego) został już odrestaurowany i zmienił się w multimedialne centrum wystawowe. Z kolei na początku czerwca rozpoczęto wyburzanie starego biurowca, gdzie przez dziesięciolecia mieściły się tam m.in. pomieszczenia działu projektowego i konstrukcyjnego Dąbrowskiej Fabryki Obrabiarek Defum. Oprócz biur mieściła się tutaj też siedziba Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Radzieckiej czy Ligi Obrony Kraju.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

Dawny biurowiec w centrum miasta przechodzi do historii. Trwa jego wyburzanie