Dawny warsztat elektryczny i oddział obróbki cieplnej Dąbrowskiej Fabryki Obrabiarek Defum zmienił się w multimedialne centrum wystawowe. W weekend, po raz pierwszy, zobaczą go mieszkańcy Dąbrowy Górniczej.

Dawny warsztat elektryczny i oddział obróbki cieplnej to jeden z najstarszych i najbardziej malowniczych budynków dawnych zakładów Defum. Obiekt w rok przeszedł prawdziwą metamorfozę i zamienił się w multimedialne centrum wystawowe o powierzchni 400 m kw.

Wszystko udało się zrobić, tak jak sobie to zakładaliśmy. Staraliśmy się zachować maksymalną ilość oryginalnych elementów. Mamy nitowaną konstrukcję dachu i na zewnątrz ankry do wzmocnienia murów. Na zewnątrz pozostawiliśmy zachowaną konstrukcję suwnicy, która została wyczyszczona i w którą wmontowany został system podświetlenia. To wszystko odda industrialny charakter tego miejsca – podkreśla Wojciech Czyżewski, pełnomocnik prezydenta Dąbrowy Górniczej i przewodniczący zespołu ds. projektu Fabryka Pełna Życia.

Multimedialne centrum wystawowe gotowe – fot. Fabryka Pełna Życia
Multimedialne centrum wystawowe gotowe – fot. Fabryka Pełna Życia

Autorem projektu modernizacji byłych warsztatów był zagłębiowski architekt Tomasz Moskalewicz. Zgodnie z jego koncepcją, głównym pomieszczeniem budynku jest multimedialna sala wielofunkcyjna z bezpośrednim wyjściem na obszerny taras. Sala została otwarta aż do połaci dachowej, co pozwoli wyeksponować elementy konstrukcji budynku i instalację elektryczną oraz wentylacyjną. Wykonawcą prac była firma PRB „A. Piaskowski i S-ka” Sp. z o.o. Ich wartość to 5,95 mln zł.

Multimedialne centrum wystawowe w zamyśle ma być miejscem spotkań i koncertów. – Będzie tu można realizować różne przedsięwzięcia. Będą konferencje, wystawy i koncerty, a także warsztaty dla mieszkańców. Na 11 listopada planujemy wystawę o niepodległości, a w grudniu wystawę o zakładach Defum, gdzie pokażemy historię tego przedsiębiorstwa – wylicza Wojciech Czyżewski.

Multimedialne centrum wystawowe gotowe – fot. Fabryka Pełna Życia
Multimedialne centrum wystawowe gotowe – fot. Fabryka Pełna Życia

Nowe centrum Dąbrowy Górniczej

To jednak dopiero początek zmian w nowym śródmieściu. Przypomnijmy, że 11 kwietnia poznaliśmy werdykt sądu konkursowego międzynarodowego konkursu na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej dla nowego centrum Dąbrowy Górniczej. Wygrała praca autorstwa biura Analog Piotr Śmierzewski. Zwycięzca otrzymał nagrodę w wysokości 22 000 zł i zlecenie o wartości 800 tys. zł na zaprojektowanie nowego centrum miasta.

Szczegółowa koncepcja urbanistyczno-architektoniczna jest już gotowa. Obejmuje ona 40 tys. m kw., z czego 14 tys. m kw. przypada na powierzchnie biurowe, 9 tys. m kw. na powierzchnie usługowe, a 10 tys. m kw. na powierzchnie mieszkaniowe. Ma tu stanąć 9 budynków mieszkalnych (ok. 150 mieszkań) z usługami na parterze, hotel z 35 pokojami, hala wystawowa, 5 budynków biurowo-usługowych, zielony pasaż, sklepy, taras widokowy na wieży, punkty z gastronomią, restauracje. Nie zabraknie też parkingów na ok. 650 samochodów. Jeszcze w tym roku planowany jest przetarg na budowę i 30-letnią dzierżawę browaru rzemieślniczego.

Multimedialne centrum wystawowe gotowe – fot. Fabryka Pełna Życia
Multimedialne centrum wystawowe gotowe – fot. Fabryka Pełna Życia

Jak przekonuje Wojciech Czyżewski, nowe śródmieście powinno być gotowe w ciągu pięciu lat. – Jest to ogromne, ale zarazem bardzo interesujące zadanie. Chcemy wykorzystać dobrą koniunkturę na rynku i dlatego musimy działać szybko. Nikt nie wie, co się wydarzy za kilka lat. Już teraz widać duże zainteresowanie potencjalnych inwestorów. Przed nami dużo pracy i ogromne wyzwanie, jakim jest pozyskanie partnerów finansowych i najemców. Traktujemy to jako szansę, aby Dąbrowa Górnicza miała swoje nowoczesne i przyjazne dla mieszkańców centrum – zaznacza.

Rewitalizacja śródmieścia to również centra przesiadkowe i nowy układ komunikacyjny, a także modernizacja torowiska. Wszystkie te inwestycje mają ruszyć w 2020 roku.

Skomentuj przez Facebook

2 KOMENTARZE

  1. 👍
    To może w S-cu znikną tą budę cyrkową która maskuje nową windę na Patelni? Ta górna patelnia to jak nie parking to syf…
    Dolna też podupadła całkiem po tych 15 (?) latach
    Co jest z pastwiskiem koło Kościółka Kolejowego? Stały tam kiedyś jakieś pawiloniki a teraz zamiast parking to pastwisko? Nie lepiej już drzewa posadzić?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here