4 czerwca rozpoczęło się wyburzanie starego biurowca, znajdującego się przy ul. Kościuszki 3, na terenie Fabryki Pełnej Życia. W przyszłości ma w tym miejscu powstać nowe centrum Dąbrowy Górniczej.

W czwartek, 4 czerwca, rozpoczęło się wyburzanie starego biurowca, znajdującego się na terenie Fabryki Pełnej Życia. Przez dziesięciolecia mieściły się tam m.in. pomieszczenia działu projektowego i konstrukcyjnego Dąbrowskiej Fabryki Obrabiarek Defum.

– To moment, na który długo czekaliśmy. W naszych założeniach związanych z porządkowaniem terenu po byłej Fabryce Obrabiarek tego biurowca już dawno miało nie być. Najkorzystniejszą ofertę w postępowaniu przetargowym wybraliśmy już na początku kwietnia. Niestety proces odwoławczy trafił do Krajowej Izby Odwoławczej i musieliśmy czekać na rozstrzygnięcie. Ostatecznie jedna z firm wycofała swój protest i mogliśmy powierzyć wykonanie prac firmie Tree Capital, która złożyła najkorzystniejszą ofertę. Firma ma teraz 30 dni na wyburzenie budynku – mówi Wojciech Czyżewski, prezes spółki Fabryka Pełna Życia.

Zobaczcie postępy prac związanych z wyburzaniem byłego biurowca #Defum na terenie #FabrykaPełnaŻycia.Dąbrowa Górnicza -…

Opublikowany przez Fabryka Pełna Życia Czwartek, 4 czerwca 2020

Miejsce dla mieszkańców

Historia biurowca sięga końca lat 60-tych XX wieku, kiedy to rozpoczęto jego budowę dla potrzeb Dąbrowskiej Fabryki Obrabiarek. Oprócz biur mieściła się tutaj też siedziba Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Radzieckiej czy Ligi Obrony Kraju. Pod koniec swojej działalności, przy zmniejszającej się produkcji przez fabrykę, obiekt był wynajmowany różnym podmiotom prywatnym, a po kupieniu przez miasto w 2015 roku terenu, na którym mieszczą się pofabryczne hale, obiekt został zamknięty i zabezpieczony.

– W projekcie nowego centrum dla Dąbrowy Górniczej, bo taką funkcję ma spełniać w przyszłości teren Fabryki Pełnej Życia, projektanci nie przewidzieli miejsca dla tego biurowca. Będzie za to przestrzeń dla nowoczesnych biur czy ogrodu społecznościowego, o którym myślimy już od dłuższego czasu – mówi Wojciech Czyżewski.

Jesteście ciekawi 😉 jak postępują prace związane z wyburzaniem byłego biurowca #Defum na terenie #FabrykaPełnaŻycia….

Opublikowany przez Fabryka Pełna Życia Piątek, 5 czerwca 2020

Teren ten jednak wymaga uporządkowania. Wtedy będzie bezpieczny i bardziej przyjazny dla mieszkańców. – Mam nadzieję, że jeszcze tego lata będziemy mogli zaprosić ludzi, nie tylko z Dąbrowy Górniczej, do naszej Strefy Smaku, aby wspólnie coś dobrego zjeść i posłuchać muzyki. Chcielibyśmy, aby tegoroczne wakacje można było w atrakcyjny sposób spędzić w Fabryce Pełnej Życia – podkreśla prezes Czyżewski.

Przypomnijmy, że w lutym 2020 roku wyburzono już starą halę fabryczną z charakterystycznym muralem poświęconym Emilowi Škodzie, czeskiego współwłaściciela Dąbrowskiej Fabryki Maszyn. Z kolei w październiku 2019 roku dawny warsztat elektryczny i oddział obróbki cieplnej zmienił się w multimedialne centrum wystawowe.

Wyburzanie dawnego biurowca Defum - fot. Studio DG
Wyburzanie dawnego biurowca Defum – fot. Studio DG

Nowe centrum Dąbrowy Górniczej

Zgodnie z wyłonioną w ubiegłym roku w konkursie koncepcją architektoniczną na terenach byłej Dąbrowskiej Fabryki Obrabiarek Defum powstanie nowe śródmieście Dąbrowy Górniczej.

Nowa koncepcja architektoniczna pracowni Analog przewiduje 10 tys. m kw. powierzchni mieszkaniowej, 14 tys. m kw. powierzchni biurowej i 9 tys. m kw. powierzchni usługowej.

W centrum miasta ma stanąć hala wystawowa, browar rzemieślniczy z restauracją, 5 budynków biurowo-usługowych, zielony pasaż, hotel butikowy z 35 pokojami, wieża z tarasem widokowym, food hall, czyli pasaż z gastronomią i restauracjami oraz 9 budynków mieszkalnych (około 150 mieszkań). Zaplanowanych zostało ponad 650 miejsc parkingowych (jeden z parkingów obok ul. Kolejowej będzie mieć pięć kondygnacji).

Centrum Dąbrowy Górniczej ma wyróżniać proekologiczność – przewidywane jest wykorzystywanie deszczówki, montaż paneli fotowoltaicznych, zielone tarasy, w licznych oczkach wodnych sadzona będzie roślinność z Pogorii, a wśród drzew nie zabraknie dębów oraz drzew owocowych, które przyciągają ptaki. Nie zapomniano również o wypożyczalni rowerów miejskich, rowerów elektrycznych i stacji ładowania samochodów elektrycznych. Innym ważnym elementem projektu jest tożsamość Zagłębia Dąbrowskiego – historyczna (nazwy alei i pasaży nawiązywać będą do miejscowych przedsiębiorców) i teraźniejsza (mapy podkreślające dzielnicowe zróżnicowanie Dąbrowy Górniczej).