Ewa Szota została nową przewodniczącą Rady Miejskiej w Sosnowcu. Radna zastąpiła Mateusza Bochenka, który w ostatnich wyborach parlamentarnych zdobył mandat poselski.

W czwartek, 7 listopada, samorządowcy z Sosnowca wybrali Ewę Szotę na przewodniczącą Rady Miejskiej. To pierwsza kobieta na tym stanowisku w historii miasta.

Obrady początkowo próbowano przełożyć na przyszły tydzień, bo Małgorzata Pogoda-Mendakiewicz, która obejmie mandat po Mateuszu Bochenku nie została jeszcze zaprzysiężona na radną, a chciała uczestniczyć w głosowaniu i wyborze przewodniczącego Rady Miejskiej.

– Przyszła radna ma 14 dni na podjęcie decyzji, czy chce objąć mandat. Termin mija w piątek, a wiemy, że pani Małgorzata Pogoda-Mendakiewicz zawodowo związana jest ze służbą cywilną i musiała prosić o zgodę w ministerstwie. To wszystko spowodowało, że wydłużył nam się czas i przyszła radna nie może jeszcze zostać zaprzysiężona. Chciałaby jednak uczestniczyć w głosowaniu – tłumaczyła swój wniosek radna Danuta Gojna-Ucińska.

Sesja Rady Miejskiej w Sosnowcu – fot. Maciej Łydek/UM Sosnowiec
Sesja Rady Miejskiej w Sosnowcu – fot. Maciej Łydek/UM Sosnowiec

Początkowo były dwie kandydatki

Radni nie zgodzili się przekładać sesji i dokonali wyboru. Zgłoszono dwie kandydatki: Danutę Gojną-Ucińską i Ewę Szotę. Obie wyraziły zgodę na kandydowanie, jednak po przerwie pierwsza z nich wycofała się.

Sosnowiecką Radą Miejską po raz pierwszy pokieruje kobieta. Za kandydaturą Ewy Szoty głosowało 12 radnych, przeciwko było 10 osób. – Chciałam bardzo serdecznie podziękować za zaufanie, poparcie i wybór mojej osoby na tak zaszczytną funkcją. Obiecuję, że dołożę wszelkich starań, aby na sali obrad nie było mowy nienawiści. Współpraca pod moim przewodnictwem będzie się opierała przede wszystkim na wzajemnym szacunku. Będzie miejsce na konstruktywną krytykę, dyskusję na na argumenty, ale nigdy nie dopuszczę, aby personalne animozje i kłótnie brały górę nad racjonalnymi argumentami. Funkcje w życiu pełni się różne. Pamiętajmy, że radnym, przewodniczącym Rady Miejskiej czy prezydentem się bywa, a człowiekiem jest się zawsze. Liczę na dobrą współpracę. Bo pracujemy na rzecz miasta i naszych mieszkańców – powiedziała Ewa Szota, nowa przewodnicząca Rady Miejskiej w Sosnowcu.

Ewa Szota jest radną Platformy Obywatelskiej. Ukończyła Wydział Prawa i Administracji na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Jest licencjonowanym zarządcą nieruchomości.