Ewa Szota została nową przewodniczącą Rady Miejskiej w Sosnowcu. Radna zastąpiła Mateusza Bochenka, który w ostatnich wyborach parlamentarnych zdobył mandat poselski.

W czwartek, 7 listopada, samorządowcy z Sosnowca wybrali Ewę Szotę na przewodniczącą Rady Miejskiej. To pierwsza kobieta na tym stanowisku w historii miasta.

Obrady początkowo próbowano przełożyć na przyszły tydzień, bo Małgorzata Pogoda-Mendakiewicz, która obejmie mandat po Mateuszu Bochenku nie została jeszcze zaprzysiężona na radną, a chciała uczestniczyć w głosowaniu i wyborze przewodniczącego Rady Miejskiej.

– Przyszła radna ma 14 dni na podjęcie decyzji, czy chce objąć mandat. Termin mija w piątek, a wiemy, że pani Małgorzata Pogoda-Mendakiewicz zawodowo związana jest ze służbą cywilną i musiała prosić o zgodę w ministerstwie. To wszystko spowodowało, że wydłużył nam się czas i przyszła radna nie może jeszcze zostać zaprzysiężona. Chciałaby jednak uczestniczyć w głosowaniu – tłumaczyła swój wniosek radna Danuta Gojna-Ucińska.

Sesja Rady Miejskiej w Sosnowcu – fot. Maciej Łydek/UM Sosnowiec
Sesja Rady Miejskiej w Sosnowcu – fot. Maciej Łydek/UM Sosnowiec

Początkowo były dwie kandydatki

Radni nie zgodzili się przekładać sesji i dokonali wyboru. Zgłoszono dwie kandydatki: Danutę Gojną-Ucińską i Ewę Szotę. Obie wyraziły zgodę na kandydowanie, jednak po przerwie pierwsza z nich wycofała się.

Sosnowiecką Radą Miejską po raz pierwszy pokieruje kobieta. Za kandydaturą Ewy Szoty głosowało 12 radnych, przeciwko było 10 osób. – Chciałam bardzo serdecznie podziękować za zaufanie, poparcie i wybór mojej osoby na tak zaszczytną funkcją. Obiecuję, że dołożę wszelkich starań, aby na sali obrad nie było mowy nienawiści. Współpraca pod moim przewodnictwem będzie się opierała przede wszystkim na wzajemnym szacunku. Będzie miejsce na konstruktywną krytykę, dyskusję na na argumenty, ale nigdy nie dopuszczę, aby personalne animozje i kłótnie brały górę nad racjonalnymi argumentami. Funkcje w życiu pełni się różne. Pamiętajmy, że radnym, przewodniczącym Rady Miejskiej czy prezydentem się bywa, a człowiekiem jest się zawsze. Liczę na dobrą współpracę. Bo pracujemy na rzecz miasta i naszych mieszkańców – powiedziała Ewa Szota, nowa przewodnicząca Rady Miejskiej w Sosnowcu.

Ewa Szota jest radną Platformy Obywatelskiej. Ukończyła Wydział Prawa i Administracji na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Jest licencjonowanym zarządcą nieruchomości.

Skomentuj przez Facebook

9 KOMENTARZE

 1. To może by tak zarządziła nieruchomościami gminnymi?
  Chyba, że niektóre z poniższych są „niegminne”:
  Po co budynek po hotelu górniczym stoi pusty od tylu lat? Czemu nie sprzedany?
  Co z byłym pogotowiem kopalnianym tuż obok? Tyle terenu się marnuje…
  Te wstrętne puste targowiska – 1 działka dalej w kierunku ZUSU, 2 na Południowym.
  Były Wydział Techniki przy Parku Sieleckim
  Na Starym Wawelu ktoś coś w końcu dłubie – może kiedyś skończy

  POWODZENIA

   • Łonda to na 99,9% prywatna i niestety hale z tyłu mają najemców, co utrudnia zapewne decyzje o wyburzeniu…
    Bardzo ciekawy jest bloczek po drugiej stronie Łondy – nie wykończony stał chyba z 10lat, z dachem tymczasowym. Aż do poprzedniej zimy gdy wichura zwiała te dechy z dachu na szeregowce. Wtedy ktoś się zdecydował oddać bloczek w formie obciętej – dziadostwa ciąg dalszy.
    A już te kontenery budowlane na parkingu pod blokiem obok – 15 lat stoją?
    Nie można tego podpalić?

 2. Jest z PO, to czego dobrego można się spodziewać?! „Samorządowiec” z Warszawy-Włochy pokazał jak PO potrafi działać na rzecz mieszkańców!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here