Elektrownia Jaworzno. W Jaworznie na terenie budowy nowego bloku 910 MW trwają zaawansowane prace budowlano-montażowe.

Prace przy budowie nowego bloku energetycznego w Jaworznie idą pełną parą. Zakończono właśnie montaż konstrukcji nośnej kotła, a charakterystyczny element budowy – chłodnia kominowa – osiągnęła już 165 z docelowych 180 metrów.

– Budowa nowego bloku 910 MW w Elektrowni Jaworzno to jedna z największych i najbardziej wymagających inwestycji w Polsce, charakteryzująca się przy tym najwyższymi wskaźnikami technicznymi i ekologicznymi w swojej klasie – podkreśla Filip Grzegorczyk, prezes zarządu Tauron Polska Energia.

Jak przekazują pracownicy spółki, projekt kotła dla jaworznickiego bloku uwzględnia sprawdzone rozwiązania technologiczne. – To właśnie elementy kotła pracują w najtrudniejszych warunkach – podkreślają.

Elektrownia Jaworzno - fot. mat. pras.

Montaż elementów części ciśnieniowej kotła nowej jednostki, która zawieszona będzie na belkach nośnych, rozpocznie się od zamocowania pionowo orurowanych paneli ekranowych, które zostaną przytwierdzone do bandaży ekranów komory paleniskowej. Następnie montowane będą pozostałe elementy ciśnieniowe. Ten etap będzie trwał przez najbliższych kilka miesięcy.

– W docelowych miejscach magazynowania znajdują się już główne elementy turbiny. Jak tylko zakończone zostaną prace związane z wykonaniem dachu budynku maszynowni, rozpocznie się ich montaż. Poprzedzi go posadowienie generatora, który również dotarł już w rejon budowy bloku – dodaje Filip Grzegorczyk.

Równolegle trwają prace na innych węzłach budowy. Najbardziej charakterystyczny element budowy, czyli chłodnia kominowa osiągnęła już 165 z docelowych 180 metrów. Zaawansowane są również prace związane z układami pomocniczymi bloku.

– Biorąc pod uwagę zakres zakończonej prefabrykacji poszczególnych elementów konstrukcyjnych i zakres przygotowanych do montażu urządzeń technologicznych, wiosną 2017 roku teren budowy jaworznickiego bloku będzie zmieniał się w znacznym tempie zaznaczają przedstawiciele spółki Tauron Polska Energia.

Elektrownia Jaworzno - fot. mat. pras.

Nowy blok Elektrowni Jaworzno budowany w technologii węglowej na parametry nadkrytyczne z wyprowadzeniem mocy linią 400 będzie rocznie spalał do 2,8 mln ton węgla, który w większości będzie pochodził z kopalń grupy Tauron. Blok będzie wytwarzać rocznie do 6,5 TWh energii elektrycznej, co odpowiada zapotrzebowaniu 2,5 mln gospodarstw domowych.

Skomentuj przez Facebook

16 KOMENTARZE

 1. Wciskanie, że Jaworzno to Zagłębie jest taką samą niewiedzą i ignorancją jak mówienie, że Zagłębie to Śląsk. Twoje Zagłębie pokazuje tym, że za nic ma prawdy geograficzne i historyczne. Żenada.

  • Bredzisz. Jaworzno należy do Zagłębia Krajowskiego, tak więc wszystko gra.
   Jaworzno ma więcej wspólnego z Zagłębiem Dąbrowskim, aniżeli ze Śląskiem. Zarówno miasta Zagłębia Dąbrowskiego, jak i Jaworzno znajdują się w Małopolsce.

   • To też jest „nieścisłość” (poniekąd), odwołując się do historii nowszej (nie najnowszej) Jaworzno to Galicja (zabór Austriacki), Zagłębie Dąbrowskie to zabór Rosyjski, Śląsk – Pruski. Każdemu tak do siebie blisko jak do drugiego. Jednak jeślibyśmy się cofnęli wcześniej to tu już faktycznie bliżej do Zagłębia niż Śląska (choć nadal nie blisko)

  • Widocznie jest takie zapotrzebowanie. Gdyby nikt nie czytał artykułów o Jaworznie, to by ich nie było, tak trudno to pojąć?
   Choć teraz mieszkam w Sosnowcu sam bym poczytał jeszcze wiadomości z Olkusza/Bukowna bo to moje rodzinne strony, a tym miastom nawet bliżej do Zagłębia Dąbrowskiego. Zdaję sobie jednak sprawę z tego, że to mniejsze miasta i może nie dzieje się tam aż tyle ciekawych sytuacji co w większym Jaworznie.

   • Na przykład takie info o budowie ronda na DK94 w Olkuszu
    przeglad.olkuski. pl/index.php/artykuly/aktualnosci/13721-w-olkuszu-powstanie-nowe-rondo

 2. do wszystkich poniżej: jakby nie patrząc, to ogromna inwestycja i warta napisania. Sam z chęcią obejrzałem film, bo jest interesujący, a dobrze wiedzieć co się dzieje w okolicy. Również z tym Olkuszem bym przeczytał, lecz bardziej byłbym zainteresowany KATOWICAMI i innymi miastami naszej aglomeracji. TZ bardzo zamyka się na samo zagłębie. A dlaczego by nie napisać, że np. Madonna lub Metalica zagra na Stadionie Śląskim, lub, że coś się ważnego dzieje dla regionu, nie tylko związanego z Zagłębiem. Jeszcze ciekawsze jest „Na sygnale” – to się fajnie czyta i można się pośmiać. Dlaczego z innych komend śląskich by nie dać? CO O TYM SĄDZICIE?

 3. Może niektórych zdziwi, ale sporo ludzi przeprowadziło się do Jaworzna i tutaj sobie mieszka i czyta internetowe wydanie Twoje Zagłębie.
  Ten nowy blok energetyczny zasili, z wpływów podatkowych, poważnie budżet Jaworzna na kolejne 30-50 lat. Myślę, że przy takim zarządzaniu jak dotychczas i przy takim zastrzyku pieniędzy to miasto stanie się liderem wschodniej części konurbacji, czymś na wzór Gliwic po przeciwnej, zachodniej stronie.

  • Tjaa, byłoby możliwe gdyby miało 2x więcej mieszkańców, więcej uczelni wyższych (ma jakieś?), lepiej skomunikowane (A4 SAM to trochę za mało), lepiej powiązane funkcjonalnie z innymi miastami (teraz trochę oderwane, na peryferiach), więcej usług w strukturze gospodarki. Co do włodarzy, to Silbert będzie musiał się pożegnać ze stanowiskiem, po reformie pis.

 4. Piszcie jeszcze o Bukownie, Olkuszu, Zawierciu z przyległościami!
  To są swojskie klimaty, tam się jeździ latem na rowerze…
  Tam się wypada na kilka h gdy pogoda pozwala
  i dobrze wiedzieć co się dzieje 🙂

  PS
  jakbym chciał wiedzieć co się dzieje w kormelowicach tobym sobie tam kiedyś pojechał :]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here