Od poniedziałku, 4 marca można składać wnioski o e-dowody, czyli nowe dowody osobiste z warstwą elektroniczną.

Jeśli planujesz złożyć wniosek o nowy dowód osobisty w poniedziałek 4 marca lub później – po kilkunastu dniach odbierzesz e-dowód. Na pierwszy rzut oka jest podobny do obecnego dokumentu. Różnica? To co w środku i… jeszcze kilka innych szczegółów.

Nowy dokument będzie wyposażony w mikroprocesor z zakodowanymi danymi osoby i dokumentu, które znajdowały się dotychczas na dowodzie osobistym. Fotografia dowodowa będzie zapisywana w wersji elektronicznej jako zdjęcie biometryczne, co jest dodatkowym atutem dla osób podróżujących.

e-Dowód to także nowość w systemie świadczeń medycznych. Pacjenci posiadający nowy dokument będą mieli możliwość rejestracji w placówce medycznej bez podawania danych osobowych. Takie rozwiązanie ma skrócić czas rejestracji, a także wyeliminuje to dotychczas występujące błędy. e-Dowód stwarza również możliwość potwierdzenia przez pacjenta pobytu w placówce medycznej bez użycia kodu PIN.

Dowód elektroniczny jest także odpowiedzią na coraz powszechniejsze zapotrzebowanie korzystania z usług online. Chodzi tutaj nie tylko o usługi świadczone przez administrację publiczną, ale również świadczeniodawców komercyjnych. Nowy dowód będzie posiadał mechanizm uwierzytelnienia oraz podpis elektroniczny.

e-Dowód będzie także środkiem identyfikacji elektronicznej zwanym profilem osobistym. Oznacza to, że będzie mógł być wykorzystywany do uwierzytelnienia posiadacza e-dowodu w systemach teleinformatycznym w celu realizacji usług online.

Posiadacz dowodu osobistego obecnego wzoru, będzie mógł go wymienić na dowód osobisty z warstwą elektroniczną, jeżeli jeszcze przed upływem ważności posiadanego dowodu osobistego, będzie chciał posługiwać się dowodem elektronicznym. Dowody wydane bezterminowo będę podlegały wymianie jedynie na wniosek jego właściciela.

Proces wymiany dowodów będzie rozłożony na 10 lat i potrwa do 2029 roku. Wymiana dotychczasowego dowodu osobistego na e-dowód będzie bezpłatna. Wniosek o dowód z warstwą elektroniczną można składać: w dowolnym urzędzie gminy, niezależnie od adresu zameldowania oraz przez internet.

W samej procedurze składania wniosków zmienia się bardzo niewiele. Nieznacznie zmieni się dotychczasowy formularz wniosku. Zostanie on poszerzony o możliwość wskazania nowych powodów ubiegania się o dowód osobisty oraz o sekcję z pytaniem o zgodę wnioskodawcy na zamieszczenie w dowodzie certyfikatu podpisu osobistego.

Korzystanie z warstwy elektronicznej w nowym dowodzie nie będzie obowiązkowe, można jej nie aktywować przy odbieraniu dowodu i zrobić to później, w dowolnym momencie.

Jeśli zgubimy dowód albo będziemy mieli podejrzenie, że ktoś go nam ukradł, będziemy mieli możliwość czasowego „zawieszenia” dokumentu albo natychmiastowego unieważnienia. To również będzie można zrobić przez internet.