W niedzielę na czeladzkim rynku pojawił się sprzęt wojskowy. Wszystko w ramach obchodów Dnia Weterana.

29 maja w całym kraju obchodzony był Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa. Z tej okazji atrakcji nie zabrakło również w Czeladzi. – Trzy lata temu wojsko zwróciło się do naszego miasta o możliwość obchodów na naszym terenie Dnia Weterana. Ten dzień poświęcony jest naszym żołnierzom, którzy często z narażeniem zdrowia i życia bronili pokoju na świecie, służąc na różnych misjach wojskowych, także tam, gdzie toczyła się wojna np. w Iraku czy Afganistanie – tłumaczy Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi.

Dzień Weterana 2021 w Czeladzi – fot. UM Czeladź

Dzień Weterana w Czeladzi

– Tegoroczne obchody Dnia Weterana wciąż nie przypominały jeszcze skalą tych, które miały miejsce dwa lata temu na terenie GSW Elektrownia, ale liczymy, że w przyszłym roku wrócimy już do normalnej formuły tego wydarzenia. Doskonale wpisuje się ono w działania naszego miasta, które mają na celu podnoszenie świadomości patriotycznej wśród naszych mieszkańców – mówi Jakub Kubasik, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Czeladź.

Dzień Weterana 2021 w Czeladzi – fot. UM Czeladź

Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Następnie nagrodzono uczniów czeladzkich szkół podstawowych, którzy wzięli udział w konkursie plastycznym organizowanym wspólnie przez WKU w Będzinie oraz Urząd Miasta Czeladź. Tematyką prac były powstania śląskie.

Z kolei na czeladzkim rynku można było obejrzeć specjalistyczny sprzęt wykorzystywany przez 5 pułk chemiczny w Tarnowskich Górach, jednostki straży granicznej, straży pożarnej, a także służby więziennej i policji.

Czeladź pamięta o weteranach

– Nasze miasto zadeklarowało dziś objęcie 70 proc. zniżką żołnierzy, pracowników wojska oraz funkcjonariuszy policji, państwowej straży pożarnej oraz straży granicznej o statusie weterana lub weterana poszkodowanego, na korzystanie z obiektów sportowych znajdujących się w zarządzie naszego miasta. Ponadto zdecydowaliśmy się również na nieodpłatne udostępnienie weteranom – dla celów statutowych – jednego z pomieszczeń znajdujących się w Kamienicy Konarzewskich. W ten sposób możemy okazać szacunek tym, którzy niemal każdego dnia narażają swoje życie, aby chronić nasze bezpieczeństwo – powiedział burmistrz Zbigniew Szaleniec.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

Czeladzianie przetestowali ścieżki rowerowe. Otwarto też dworzec [DUŻO ZDJĘĆ]