Przebudowa torowiska wzdłuż ul. Piłsudskiego w Sosnowcu wkracza w decydującą fazę. Trzeba się jednak liczyć ze sporymi utrudnieniami. Zawieszony zostanie ruch tramwajów do Milowic.

Prace modernizacyjne wzdłuż ulicy Piłsudskiego do drogi ekspresowej S86 zbliżają się ku końcowi. – Nadeszła pora, by zlikwidować rozjazdy technologiczne, dzięki którym tramwaje przez cały okres przebudowy kursowały w systemie mijankowym. Teraz w miejscach rozjazdów trzeba wybudować nowe tory i połączyć te fragmenty z pozostałymi, już wybudowanymi odcinkami torowisk – wyjaśnia Andrzej Zowada, rzecznik prasowy spółki Tramwaje Śląskie.

W efekcie tych prac, od 12 listopada do 2 grudnia do Milowic przestaną kursować tramwaje. – Przerwa w ruchu tramwajów potrwa 3 tygodnie. Tyle potrzeba, aby zrealizować roboty torowe oraz dokończyć prace sieciowe – dodaje rzecznik tramwajowej spółki.

Będzie komunikacja zastępcza

Od wtorku na trasie Sosnowiec Urząd Miasta – Dworzec PKP – Milowice Hala Sportowa uruchomiona zostanie autobusowa komunikacja zastępcza. Autobusy oznaczone jako T-21 kursować będą co 12 minut, zatrzymując się na wszystkich przystankach autobusowych na trasie przejazdu.

To jednak nie koniec zmian. Do 2 grudnia przestanie kursować linia tramwajowa nr 24. Za to na trasie Dąbrowa Górnicza Tworzeń Huta Katowice – Sosnowiec Dworzec PKP – Sosnowiec Konstantynów Okrzei kursować będzie linia 21.

Linia nr 27, która ostatnio jeździła do Milowic, od wtorku będzie kursować na trasie Będzin Osiedle Zamkowe Pętla – Sosnowiec Dworzec PKP – Kazimierz Górniczy Pętla.

Tramwaje linii nr 26 nadal obsługiwać będą trasę Mysłowice Dworzec PKP – Sosnowiec Dworzec PKP.

Przypomnijmy, że głównym wykonawcą – wartej niespełna 16,78 mln zł netto – inwestycji jest konsorcjum firm NDI i Balzola. Termin zakończenia prac wyznaczono na koniec 2018 roku.