Elewacja dziewiętnastowiecznego budynku dworca kolejowego w Sosnowcu zmienia się wraz z otoczeniem stacji. PKP Polskie Linie Kolejowe przeznaczyły na prace przy obiekcie ponad 3 mln zł.

Historyczny budynek dworca kolejowego w Sosnowcu, który jest siedzibą Zakładu Linii Kolejowych PKP Polskich Linii Kolejowych SA, zmienia się wraz z przebudową placu przed stacją. – Dworzec będzie miał wyremontowany dach o powierzchni ok. 2000 m kw. zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków. Elewacja budynku wraz z elementami sztukatorskimi zostanie pomalowana i odtworzona w kolorystyce zbliżonej do oryginału, czyli w odcieniu szaro-beżowym – informuje Katarzyna Głowacka z PKP Polskie Linie Kolejowe.

szyny, tory, dworzec, stacja kolejowa, budynek
Dworzec kolejowy w Sosnowcu zyska nową elewację – fot. Katarzyna Głowacka

Dworzec kolejowy w Sosnowcu

Z kolei prace przy odwodnieniu zapewnią utrzymanie właściwego stanu obiektu w kolejnych latach. – Wszystkie roboty zaplanowano i są realizowane pod okiem konserwatora zabytków. Prace zakończą się w bieżącym roku. Wartość zadania realizowanego przez Polskie Linie Kolejowe to 3,3 mln zł ze środków własnych – dodaje Katarzyna Głowacka.

Dworzec kolejowy w Sosnowcu powstał w połowie XIX wieku na linii Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Obok stacji granicznej rozwinęło się miasto Sosnowiec. Odnowa budynku dworca wpisuje się w przebudowę placu przed stacją, realizowaną przez Sosnowiec. Teren będzie miał nową funkcję. W miejscu dawnego parkingu powstanie plac z drzewami, fontanną, ławkami i pawilonem gastronomicznym.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

Stary budynek dworca w Dąbrowie Górniczej nie będzie już antywizytówką miasta