Policja ostrzega przed nową metodą oszustów, którzy wysyłają fałszywe wiadomości SMS o niezapłaconym mandacie karnym.

Oszuści mają nową metodę na wyłudzenie danych do bankowości internetowej. Fałszywe SMS-y, które sugerują, że nadawcą jest Ministerstwo Finansów lub podległy mu podmiot, zawierają informację o niezapłaconym mandacie karnym. W przypadku jego nieuregulowania sprawa ma trafić do sądu.

– Przykładowa wiadomość brzmi: „Masz niezapłacony mandat karny … należy dokonać wpłaty do dnia… sprawa zostanie przekazana do sądu…kwota mandatu 10 zł …”. W rzeczywistości to kampania phishingowa, która ma na celu wyłudzenie środków pieniężnych – informuje policja.

W związku z niską kwotą do zapłaty wiele osób daje się nabrać i klika w podany w wiadomości link celem uregulowania płatności. W rzeczywistości wiadomość zawiera link do strony, która ma na celu wyłudzenie środków pieniężnych.

– Otwierając go, ofiara ataku phishingowego trafi na stronę oszusta, na której zostanie poproszona o podanie danych, takich jak: login, hasło oraz kod z SMS-a, potrzebnych do zalogowania na rachunek bankowy. Nie należy otwierać linków z takiej wiadomości ani na nią odpowiadać – apelują policjanci.