Zagłębie Sosnowiec rozstało się z trenerem Dariuszem Dudkiem. Klub poinformował, że przyczyną były rozbieżności finansowe. Dariusz Dudek twierdzi, że nie chodzi o finanse.

Zarząd Zagłębia Sosnowiec podjął decyzję o nieprzedłużaniu wygasającego 30 czerwca kontraktu z trenerem Dariuszem Dudkiem. Jak tłumaczy, powodem tej decyzji są rozbieżności finansowe pomiędzy stronami. Te miały być tak duże, że nie było mowy o negocjacjach.

Zarząd klubu wraz z pionem sportowym uznał, że wyjątkowe okoliczności spowodowane pandemią zostaną wykorzystane na pracę z nowym szkoleniowcem. Dlatego też Dariusz Dudek został we wtorek odsunięty od pracy z pierwszym zespołem.

Dariusz Dudek do stanowiska klubu odniósł się na Instagramie. – Powodem nieprzedłużenia, a jednocześnie zwolnienia mnie z klubu, na pewno nie są finanse, tylko rozbieżna koncepcja prowadzenia pierwszego zespołu – napisał.

Przypomnijmy, że dla Dariusza Dudka to drugie już rozstanie z Zagłębiem. Wcześniej odszedł z klubu w październiku 2018, gdy drużyna słabo spisywało się jako beniaminek Ekstraklasy. Trafił wtedy do GKS-u Katowice, z którym spadł do II ligi. Niespodziewanie wrócił do Sosnowca. Zastąpił Radosława Mroczkowskiego, który rozpoczął pracę w Zagłębiu po spadku z ekstraklasy, zanotowanym pod kierunkiem Litwina Valdasa Ivanauskasa.

W piątek nowy trener

– Przerwa będzie trwała jeszcze ponad miesiąc, to czas zbliżony do letniej przerwy w rozgrywkach. Uznaliśmy, że w obecnym stanie byłby to czas stracony. Może nie tyle w kontekście ostatnich 12 kolejek ligowych, co w kontekście całości funkcjonowania klubu i przede wszystkim budowy drużyny na przyszły sezon. Nie wiemy, ile będzie trwała letnie przerwa, ile będzie czasu na letnie transfery pod którymi musi się podpisać nowy trener – wyjaśnia Marcin Jaroszewski, prezes Zagłębia Sosnowiec.

– Czeka nas na pewno wiele pracy zarówno na boisku, jak i w obszarze skautingu. Nowa osoba albo zaakceptuje obecne propozycje tego działu co do wzmocnień, a może je skoryguje albo po prostu uzna ze zbędne. Nie chcemy latem działać nerwowo. Uznaliśmy, że to najlepszy moment, stąd taka decyzja. Trenerowi Dudkowi jeszcze raz dziękujemy za awans w sezonie 2017/2018 i życzymy powodzenia w dalszej pracy – dodaje.

Zagłębie po 22 kolejkach Fortuna 1 Ligi zajmuje 9. miejsce w tabeli. W ostatnim meczu przed przerwą spowodowaną pandemią koronawirusa, sosnowiczanie przegrali u siebie z Puszczą Niepołomice 3:5.

Nazwisko nowego trenera i sztabu poznamy w piątek. Wśród kandydatów wymienia się Łukasza Surmę i Marka Saganowskiego. W przestrzeni medialnej pojawiają się również Mariusz Jop oraz Krzysztof Dębek.