Dąbrowa Górnicza to kolejne zagłębiowskie miasto, które zdecydowało się na otwarcie placów zabaw. Urzędnicy apelują jednak o zdrowy rozsądek.

Ze względu na pandemię koronawirusa place zabaw były zamknięte od połowy marca. Zgodnie z niedawnym rządowym rozporządzeniem, zniesiony został zakaz korzystania z nich. Poza rozporządzeniem, które daje możliwość otwarcia placów zabaw, nie ma jeszcze żadnych wytycznych sanitarnych, które określą, jak ma wyglądać ich funkcjonowanie.

Mimo braku szczegółowych wytycznych sanitarnych, w Dąbrowie Górniczej zdecydowano się na otwarcie placów zabaw. – Podczas korzystania z placów zabaw należy kierować się zdrowym rozsądkiem. Ważne jest, aby dorośli pilnowali, by pociechy dezynfekowały na bieżąco ręce, ale też by zachowywały od innych odpowiednią odległość. W przypadku braku możliwości zachowania dystansu zaleca się zakrywanie ust i nosa – apeluje Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.

O wskazanych powyżej zasadach będą przypominały informacje, które zawisną na tablicach z regulaminem korzystania z placów zabaw. – Place zabaw, siłownie plenerowe oraz boiska należące do miasta poddane zostały konserwacji oraz niezbędnym naprawom i są dopuszczone do użytku przez nadzór budowlany. Na placach zabaw została wykoszona trawa i są one na bieżąco sprzątane. Aktualnie wymieniany jest piasek w piaskownicach – mówi Zdzisława Górska-Nieć, zastępca naczelnika Wydział Marki Miasta.

I dodaje, że na terenie miasta są również place czy siłownie należące do spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, a o ich udostępnieniu i warunkach korzystania podejmują poszczególni zarządcy.

Od końca lutego, przeprowadzono naprawy i konserwacje 63 gminnych placów zabaw, siłowni plenerowych i boisk. – Zakres prac obejmował głównie wymiany podgnitych po okresie zimowym drewnianych elementów, regulacje furtek, uzupełnienie uszkodzonych paneli ogrodzeniowych oraz innych elementów ruchomych urządzeń. Ponadto dokonane zostały przeglądy techniczne, w wyniku których wszystkie obiekty zostały dopuszczone do użytkowania – dodaje Zdzisława Górska-Nieć.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

Sosnowiec powoli „odmraża” place zabaw