Koronawirus COVID-19 pochodzący z Chin rozprzestrzenia się po całym świecie. Czy należy się go bać? Jak zapobiegać zakażeniu? Oto nasz krótki poradnik.

Czym jest koronawirus?

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba najczęściej objawia się gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.

Wirus przenosi się drogą kropelkową, a więc podczas kaszli, kichania czy mówienia. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok. 15-20 proc. osób. Do zgonów dochodzi u 2–3 proc. osób chorych.

Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

Podejrzewasz u siebie koronawirusa?

Jeżeli w ciągu ostatnich 14 dni przebywałeś na obszarach objętych wirusem bądź miałeś kontakt z osobą zarażoną, masz podwyższoną temperaturę, a także występuje u ciebie kaszel i masz duszności, to możesz być w grupie ryzyka.

Jak zapobiegać zakażeniu?

  1. Często myj ręce, używając mydła i wody.
  2. Kiedy kaszlesz lub kichasz, zakrywaj usta i nos.
  3. Zachowaj co najmniej 1 metr odległości od osób, które kaszlą i kichają.
  4. Wyrzucaj zużyte chusteczki.
  5. Unikaj dotykania oczu, nosa i ust.
  6. Stosuj środki dezynfekujące.
  7. Jeśli wracasz z regionu, gdzie występuje koronawirus i masz objawy choroby lub miałeś kontakt z osobą zakażoną, powiadom telefonicznie o tym stację sanitarno-epidemiologiczną (lista stacji epidemiologicznych) lub zgłoś się do oddziału obserwacyjno-zakaźnego (lista szpitali zakaźnych).
  8. Jeśli możesz pozostań w domu.

KORONAWIRUS – raport twojezaglebie.pl

W całym kraju jak dotąd potwierdzono już 84 osób chorych na COVID-19 (12 w województwie śląskim), w tym 2 zgony [stan na 14 marca, na godz. 9.00].