Sosnowiec chce przywrócić mieszkańcom popularny niegdyś Balaton. Cały czas trwają rozmowy z Nadleśnictwem Siewierz, które zarządza terenem.

Balaton to dawny ośrodek wypoczynkowy kopalni Klimontów, a później KWK Czerwone Zagłębie. Kiedyś był popularnym kąpieliskiem w Sosnowcu. Dzisiaj to oaza ciszy i spokoju. To także popularne miejsce wśród wędkarzy.

Obecnie Balatonem i otaczającymi go lasami zarządza Nadleśnictwo Siewierz. Od lat wraca jednak temat modernizacji tego miejsca. Już w 2004 roku powstała pierwsza koncepcja stworzenia nad Balatonem miejskiego ośrodka rekreacyjno-wypoczynkowego. Od tamtej pory nic się jednak nie wydarzyło.

Balaton w Sosnowcu – fot. arch. prywatne
Balaton w Sosnowcu – fot. arch. prywatne

Wkrótce ma się to zmienić. – Jesteśmy po rozmowach z przedstawicielami Nadleśnictwa Siewierz. Ustalamy zasady, na jakich miasto mogłoby korzystać z Balatonu. Rozmowy są owocne i mam nadzieję, że jeszcze w tym roku będziemy mogli rozpocząć prace nad koncepcją zagospodarowania terenu – powiedział Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Miasto zamierza zlecić opracowanie dokumentacji dla tego obszaru. – Na pewno chcemy zachować leśny charakter tego miejsca, ale zamierzamy również zadbać o przywrócenie funkcji rekreacyjno-wypoczynkowej, a Balaton jest idealnym do tego miejscem – podkreśla prezydent Chęciński.

Balaton w Sosnowcu – fot. arch. prywatne
Balaton w Sosnowcu – fot. arch. prywatne

Przypomnijmy, że kilka dni temu sosnowieccy urzędnicy zapowiedzieli także modernizację zbiornika Leśna w parku im. Jacka Kuronia w Kazimierzu Górniczym. Wcześniej zmieniono oblicze Stawików.