echo adrotate_group(3, 0, 0, 0);
echo adrotate_group(3, 0, 0, 0);
echo adrotate_group(3, 0, 0, 0);
echo adrotate_group(9, 0, 0, 0);

Za 12 miesięcy Sosnowiecki Szpital Miejski będzie mógł się pochwalić nowoczesnym pawilonem z blokiem operacyjnym i OIOM-em.

Od kilku miesięcy trwa budowa 3-kondygnacyjnego pawilonu z 6-salowym blokiem operacyjnym i 12-łóżkowym oddziałem intensywnej opieki medycznej trwa już od kilku miesięcy. W przyszłym roku obiekt będzie już gotowy.

W środę, 26 lipca, uroczyście wmurowano akt erekcyjny na placu budowy bloku, który jest największą inwestycją szpitala od momentu jego wybudowania.

– Jest to inwestycja, która sprawi, że nasz szpital będzie jedną z najważniejszych placówek w województwie śląskim. Będzie spełniał najwyższe standardy medyczne, ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa pacjentów, jak również personelu medycznego – powiedział nam kilka miesięcy temu Artur Nowak, prezes sosnowieckiej lecznicy.

Nowoczesny obiekt

Pawilon nowego bloku operacyjnego będzie składał się z trzech kondygnacji o łącznej powierzchni użytkowej prawie 4 tys. metrów kwadratowych i sześciu sal operacyjnych przeznaczonych dla takich dziedzin medycyny, jak chirurgia, ortopedia, urologia, ginekologia czy otolaryngologia.

Obiekt został wkomponowany w przestrzeń wewnętrznego wschodniego dziedzińca szpitalnego i ma prawie 50 metrów długości i 26 metrów szerokości.

Sale operacyjne, które powstaną na pierwszym piętrze pawilonu, zostaną w pełni zdigitalizowane, co zapewni szybki dostęp do wszelkich wyników badań pacjentów i znacznie ułatwi podejmowanie decyzji, co do dalszego postępowania z chorym.

– Oddział intensywnej terapii jest oddziałem wymagającym współpracy lekarzy wielu specjalizacji, stąd możliwość posadowienia takiego ośrodka wyłącznie w szpitalach wieloprofilowych, jakim jest nasz szpital – powiedział Artur Nowak, prezes Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego.

Trwa budowa bloku operacyjnego w Sosnowcu – fot. UM Sosnowiec
Trwa budowa bloku operacyjnego w Sosnowcu – fot. UM Sosnowiec

Kosztowna inwestycja

echo adrotate_group(8, 0, 0, 0);

Za inwestycję odpowiada warszawska firma Warbud SA, której na realizację zadania ma 12 miesięcy. Koszt budowy bloku operacyjnego wynosi 38 mln zł.

– Oczywiście do tego należy doliczyć koszty wyposażenia, które szacujemy na ok. 7 mln zł. Cała inwestycja zamyka się więc kwotą ok. 45 mln zł – dodaje prezes Nowak.

Całość inwestycji zostanie zrealizowana z środków miasta. Finansowanie ma być rozłożone na dziesięć lat. – Pieniądze na ten cel są zagwarantowane w długoletniej prognozie finansowej. Szpital co roku będzie dokapitalizowany kwotą 4,5 mln zł – podkreśla prezydent Chęciński.

Trwa budowa bloku operacyjnego w Sosnowcu – fot. UM Sosnowiec
Trwa budowa bloku operacyjnego w Sosnowcu – fot. UM Sosnowiec

Ważna inwestycja dla Zagłębia

– Gdy podpisywaliśmy umowę na budowę bloku, powiedziałem, że to jest dla mnie jeden z najważniejszych, jeśli nie najważniejszy dzień podczas mojej czteroletniej kadencji. Ogromnie się cieszę patrząc na to, jak mury pną się w górę. W tej chwili to najdroższa miejska inwestycja, która jest realizowana ze środków miasta. Mamy plan działania wobec sosnowieckiego szpitala, sosnowieckiej służby zdrowia i konsekwentnie go realizujemy. Liczę na to, że dostaniemy także wsparcie ze strony Ministerstwa Zdrowia, i że pieniędzy w systemie będzie więcej, tak by lepiej leczyć naszych mieszkańców – mówi prezydent Arkadiusz Chęciński.

 

echo adrotate_group(5, 0, 0, 0);
echo adrotate_group(5, 0, 0, 0);
echo adrotate_group(5, 0, 0, 0);
echo adrotate_group(9, 0, 0, 0);