19 kwietnia zaczyna obowiązywać nowa taryfa za bilety komunikacji miejskiej w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Sprawdź nowe ceny biletów ZTM.

Podróżowanie po metropolii środkami transportu publicznego stanie się jeszcze droższe. Od poniedziałki, 19 kwietnia, Zarząd Transportu Metropolitalnego wprowadza nowy cennik i nowe bilety.

Jak wyjaśnia ZTM, powodem podniesienia cen jest konieczność pokrycia strat w związku z pandemią COVID-19. – W poprzednim roku spadek wpływów ze sprzedaży biletów wyniósł ok. 100 mln zł. W związku z ograniczeniami z powodów pandemicznych, pokrycie kosztów funkcjonowania komunikacji metropolitalnej spadło już do blisko 20 procent, co oznacza, że do każdego biletu jednorazowego za 3,60 zł, samorządy dopłacają dodatkowe 8 zł. Ponadto wzrastają wydatki związane z funkcjonowaniem komunikacji zbiorowej – przede wszystkim rosnące ceny paliw, poziom inflacji, czy ceny energii elektrycznej. Dlatego też, koniecznością stała się zmiana cen biletów – wyjaśnia Michał Wawrzaszek, rzecznik prasowy ZTM.

Autobus, Kasownik, Ręka, Bilet elektroniczny, Bilet ŚKUP, Bilet
Autobus – fot. Metropolia GZM

ZTM podnosi ceny biletów

Według wcześniejszych informacji ZTM średnia podwyżka cen wszystkich biletów ZTM wyniesie ok. 12 proc., średni wzrost cen biletów długookresowych i wieloprzejazdowych nie przekroczy 11 proc., a dla jednego z najtańszych biletów okresowych, Miasto 30, wyniesie 6 proc. – cena wzrośnie z 93 zł do 99 zł.

Ceny biletów elektronicznych pozostają niższe niż papierowych – przeciętnie o 10-13 proc. Obecnie bilet elektroniczny na jedno miasto lub ważny przez 20 min kosztuje 3 zł, a papierowy 3,40 zł, na dwa miasta lub ważny przez 40 min – 3,60 zł/4 zł, a na 3 i więcej miast lub ważny 90 min – 4,40 zł/5 zł.

Po podwyżce bilet elektroniczny na jedno miasto lub ważny przez 20 min będzie kosztował 3,60 zł, a papierowy 4 zł, na dwa miasta lub ważny przez 40 min – 4,40 zł/5 zł, a na 3 i więcej miast lub ważny 90 min – 5,40 zł/6 zł. Bilet dzienny ma kosztować 11 zł, a 24-godzinny – 15 zł (na bilecie dziennym w soboty, niedziele oraz święta będzie mogła podróżować jedna dodatkowa osoba).

CENY BILETÓW ZTM OBECNIE:

 • Bilet elektroniczny na jedno miasto lub ważny przez 20 min – 3 zł
 • Bilet papierowy na jedno miasto lub ważny przez 20 min – 3,40 zł
 • Bilet elektroniczny na dwa miasta lub ważny przez 40 min – 3,60 zł
 • Bilet papierowy na dwa miasta lub ważny przez 40 min – 4 zł
 • Bilet elektroniczny na trzy i więcej miast lub ważny 90 min – 4,40 zł
 • Bilet papierowy na trzy i więcej miast lub ważny 90 min – 5 zł

CENY BILETÓW ZTM PO ZMIANACH:

 • Bilet elektroniczny na jedno miasto lub ważny przez 20 min – 3,60 zł
 • Bilet papierowy na jedno miasto lub ważny przez 20 min – 4 zł
 • Bilet elektroniczny na dwa miasta lub ważny przez 40 min – 4,40 zł
 • Bilet papierowy na dwa miasta lub ważny przez 40 min – 5 zł
 • Bilet elektroniczny na trzy i więcej miast lub ważny 90 min – 5,40 zł
 • Bilet papierowy na trzy i więcej miast lub ważny 90 min – 6 zł
 • Bilet dzienny – 11 zł
 • Bilet 24-godzinny – 15 zł
Autobus, Kasownik, Szyba, Siedzenia w autobusie
Autobusy elektryczne w Sosnowcu – fot. MC

Nowe bilety długookresowe

ZTM wprowadza nowe bilety długookresowe na dwa miasta – 2 Miasta 30 oraz 2 Miasta 90, dzięki czemu pasażerowie podróżujący w obrębie dwóch gmin mają nie odczuć mocno skutków podwyżki. Przejazd specjalnymi liniami lotniskowymi będzie możliwy na podstawie wszystkich biletów ZTM. Cena przejazdu z Katowic na lotnisko wyniesie więc 5,40 zł lub 6 zł, zamiast dotychczasowych 14 zł.

Ceny metrobiletów, uprawniających do korzystania z pociągów Kolei Śląskich oraz komunikacji zbiorowej ZTM (6-godzinny, cała Metropolia, Strefa Katowice i pozostałe strefy) pozostają na niezmienionym poziomie.

Wprowadzono też specjalny bilet na czas pandemii – Sieć 180 w cenie 550 zł. Oznacza to, że miesięczny koszt takiego biletu wyniesie niecałe 92 zł, co w półrocznej perspektywie pozwoli zaoszczędzić pasażerom do 400 zł. Bilet ma być dostępny do końca 2021 roku.

Autobus, Szyba, Drzwi autobusu, Kasownik
Nowe autobusy PKM w Sosnowcu – fot. UM Sosnowiec

Stare bilety – do kiedy będą ważne?

Ze starych biletów papierowych i elektronicznych będzie można korzystać do 3 maja. – Po 3 maja z biletów papierowych nadal można korzystać, jednak konieczna będzie dopłata, tak by cena zgadzała się z obowiązującym cennikiem, np. aby po 3 maja skorzystać ze starego biletu normalnego za 3,40 zł należy dopłacić 60 groszy – tłumacz Michał Wawrzaszek.

Do 19 maja można skasować lub aktywować posiadany bilet średniookresowy papierowy i elektroniczny oraz wykorzystać go zgodnie z jego okresem obowiązywania. Po tym terminie niewykorzystane bilety będzie można zwrócić.

Nowy cennik biletów ZTM – fot. ZTM

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

GZM ogłosiła przetarg na zakup 32 elektrycznych autobusów i budowę stacji ładowania