W żłobku, w Psarach powstała biała sala relaksu, czyli pomieszczenie, które oferuje nie tylko odpoczynek i relaks, ale także przestrzeń wielofunkcyjna dająca możliwość zdobywania nowych doświadczeń.

Biała sala relaksu to nowe, niezależne pomieszczenie urządzone w bardzo jasnych kolorach, które inspirowane jest salą doświadczania świata, wywodzącą się z holenderskiej metody Snoezelen. Celem tej metody jest wszechstronna stymulacja układu nerwowego dziecka.

– Zależy nam, aby w tym świecie pełnym bodźców było miejsce w którym możemy odnaleźć równowagę, ciszę i odprężyć się – mówi Agata Wilczyńska, dyrektor gminnego żłobka w Psarach. – W sali urządzonej w jasne kolory są przedmioty, które sprawiają, że panuje tam atmosfera relaksu. Jest muzyka – szum wody czy odgłosy zwierząt oraz delikatna gra świateł – dodaje.

Biała sala relaksu w żłobku - fot. Gmina Psary
Biała sala relaksu w żłobku – fot. Gmina Psary

Celem przebywania w sali jest odpoczynek, relaks, wyciszenie, ale także rozbudzenie uśpionych jeszcze zmysłów. Możliwy będzie lepszy rozwój aktywności, rozwijanie poczucia i świadomości własnego ciała, doskonalenie koncentracji uwagi. Z sali relaksu korzystać będą wszystkie dzieci uczęszczające do żłobka. Najmłodsi będą przebywać tam w małych grupkach lub indywidualnie.

– Jestem przekonana, że będzie to miejsce, które sprawdzi się podczas adaptacji najmłodszych, ale też dla dzieci bardzo energicznych mających trudność z ukierunkowaniem, opanowaniem własnej energii. Będziemy tam zapraszać do zabawy także dzieci bardzo spokojne, które w małej przyjaznej przestrzeni będą mogły obudzić swoje zmysły odkrywając zabawę wybranymi pomocami – wyjaśnia dyrektor żłobka.

Biała sala relaksu w żłobku - fot. Gmina Psary
Biała sala relaksu w żłobku – fot. Gmina Psary

Dzięki atmosferze wyciszenia dzieci mogą skupić swoją uwagę na konkretnych bodźcach. W sali są pomoce, które pozwalają na pracę dziecka wybranym zmysłem: wzroku, słuchu i dotyku. Jest świetlna kolumna, basen z jednokolorowymi piłkami, bujak do ćwiczenia równowagi, kącik luster oraz wiele innych pomocy specjalnie dobranych do pracy w tej sali.

Biała sala relaksu w żłobku - fot. Gmina Psary
Biała sala relaksu w żłobku – fot. Gmina Psary

Wszystkie te elementy pozwalają na ćwiczenie koncentracji na konkretnych bodźcach, rozwijanie spostrzegawczości, poszerzanie doświadczeń wzrokowych, słuchowych czy dotykowych, doświadczanie i rozwijanie zdolności postrzegania, rozwijanie wrażliwości oraz budowanie wyobrażeń i wiedzy na temat otaczającego świata.