Prawdopodobnie od połowy kwietnia podrożeją ceny biletów komunikacji miejskiej organizowanej przez Zarząd Transportu Metropolitalnego. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia tłumaczy podwyżkę koniecznością pokrycia strat spowodowanych pandemią koronawirusa.

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia już od jakiegoś czasu zapowiadała, że podniesie ceny biletów komunikacji miejskiej. Powód? Wprowadzone ograniczenia, zwiększenie częstotliwości dezynfekcji pojazdów, konieczność zapewnienia dodatkowych kursów na kluczowych trasach oraz znaczny spadek liczby pasażerów, a co za tym idzie – spadek dochodów ze sprzedaży biletów o około 100 mln zł, istotnie pogorszyły sytuację finansową organizatorów transportu publicznego.

Dlatego też Zarząd Transportu Metropolitalnego zdecydował się na zmianę taryfy i cen biletów. Projekt tych zmian został przekazany do konsultacji ze związkami zawodowymi.

Od początku do tematu podchodziliśmy otwarcie i szczerze. Już we wrześniu sygnalizowaliśmy, że w związku z dużymi stratami finansowymi z powodu koronawirusa, konieczne będą podwyżki cen. Kwestie związane z wysokością podwyżek odroczyliśmy jednak do ostatniego możliwego momentu, tak aby móc podjąć ją w oparciu o rzetelne dane, obrazujące rzeczywiste możliwości finansowe oraz zaproponować nowe rozwiązania. Podwyżka cen biletów nie jest łatwą decyzją, aczkolwiek sytuacja ekonomiczna i wymogi sanitarne związane z COVID-19, spowodowały, że podobnie jak w innych miastach, jest koniecznością – wyjaśnia Kamila Rożnowska, rzecznik prasowy Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Nowe autobusy PKM w Sosnowcu - fot. UM Sosnowiec
Nowe autobusy PKM w Sosnowcu – fot. UM Sosnowiec

Podwyżka cen biletów w komunikacji ZTM

ZTM przekonuje, że wpływy z biletów zwykle pokrywają tylko około 30 procent kosztów funkcjonowania transportu publicznego. – W związku z ograniczeniami z powodów pandemicznych pokrycie kosztów spadło już do blisko 20 procent, co oznacza, że te różnice stają się coraz większe. Dla przykładu – do każdego biletu jednorazowego za 3,6 zł, trzeba aktualnie dopłacać aż około 8 zł – informuje Michał Wawrzaszek, rzecznik prasowy ZTM.

Proponowana średnia podwyżka cen wszystkich biletów ZTM to około 12 proc. Średni wzrost cen biletów długookresowych i wieloprzejazdowych nie przekroczy 11 procent, a dla biletu „Miasto 30” ma to być 6 procent.

Z projektu nowej taryfy wynika, że najtańszy papierowy bilet (jedno miasto/20 minut) ma kosztować 4 zł (obecnie 3,40 zł). Analogiczny bilet elektroniczny ma kosztować 3,60 zł (obecnie 3 zł). Papierowy bilet na dwa miasta (40 minut) ma kosztować 5 zł, a w granicach trzech miast i więcej – 6 zł. W przypadku biletów elektronicznych będzie to 4,40 i 5,40 zł.

Bilet całodniowy ma kosztować 11 zł, a nie 10 zł. Dodatkowo bilet ten w soboty, niedziele oraz inne dni wolne od pracy będzie uprawniał do zabrania w podróż dodatkowej osoby.

Nowe jednorazowe bilety papierowe - fot. ZTM
Nowe jednorazowe bilety papierowe – fot. ZTM

Popularny bilet 30-dniowy „Miasto 30” ważny w jednym mieście będzie kosztował 99 zł (obecnie 93 zł). Ważny przez 30 dni bilet na przejazdy po całej metropolii kosztuje teraz 134 zł, ale po zmianach cena wyniesie 159 zł. W taryfie pojawi się też nowy bilet na dwa miasta. Ma kosztować 139 zł.

Wprowadzony zostanie specjalny bilet na czas pandemii – „Sieć 180” w bardzo atrakcyjnej cenie 550 zł. Oznacza to, że miesięczny koszt takiego biletu wyniesie niecałe 92 zł. W półrocznej perspektywie pozwoli to zaoszczędzić pasażerom nawet 400 zł. Bilet o nazwie „Sieć 180” zostanie udostępniony w sprzedaży do 31 grudnia 2021 roku. Ze względu na swoją atrakcyjną cenę, nie będzie on podlegał zwrotowi. W przypadku tego biletu nawet jeżeli pasażer z różnych względów nie mógłby korzystać z komunikacji zbiorowej przez kilka tygodni, to miesięczny koszt i tak będzie niższy, niż zakup innych biletów długookresowych. Wprowadzone zostaną również nowe bilety długookresowe na dwa miasta – „2 Miasta 30” (139 zł) oraz „2 Miasta 90” (359 zł), dzięki czemu pasażerowie podróżujący w obrębie dwóch gmin nie odczują mocno skutków podwyżki – informuje Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.

Po wprowadzonych zmianach, przejazd liniami „lotniskowymi” ma być możliwy na podstawie wszystkich biletów ZTM. Oznacza to również niższe ceny dla pasażerów. Przykładowo za bilet z Katowic na lotnisko zapłacimy 5,40 zł lub 6 zł zamiast dotychczasowych 14 zł.

Zmiany w taryfie ZTM mają zacząć obowiązywać najwcześniej od drugiej połowy kwietnia.

Założenia dla projektu nowych cen biletów ZTM – TUTAJ