Będzin wprowadził środki zapobiegawcze, które będą stosowane, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa na terenie miasta oraz całego kraju.

Zgodnie z działaniami prewencyjnymi podejmowanymi w całym kraju, także w Będzinie od 12 marca do 25 marca zawieszone zostały zajęcia w szkołach, przedszkolach i żłobkach. – Informujemy, iż są to działania zapobiegawcze. Nie ma zagrożenia dla dzieci! Te kroki mają zablokować ewentualne pasy transmisyjne koronawirusa – mówi Łukasz Komoniewski, prezydent Będzina. – Aktualnie w Będzinie nie ma zdiagnozowanego przypadku koronawirusa – dodaje.

Rodzice i opiekunowie dzieci w wieku do lat 8, na mocy specustawy dotyczącej szczególnych rozwiązań w walce z epidemią koronawirusa, mają prawo do skorzystania z dodatkowego zasiłku opiekuńczego (wzór dostępny jest na stronie ZUS).

Duże skupiska ludzi to środowisko sprzyjające rozprzestrzenianiu się wirusów przenoszonych drogą kropelkową, w tym koronawirusa. Jeżeli to możliwe, należy ograniczyć przebywanie w miejscach publicznych. – Liczymy na państwa zdrowy rozsądek i podjęcie działań ostrożności w tym względzie. Równocześnie informujemy, iż instytucje miejskie w Będzinie odwołują wszystkie zajęcia sportowe i kulturalne oraz zawieszają swoją działalność do odwołania – informuje prezydent.

W najbliższym czasie nie będą się też odbywały zajęcia prowadzone w ramach Będzińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Wszelkie zaplanowane imprezy zostaną przełożone na sprzyjający termin. W tym zakresie miasto będzie dopasowywać swoje działania do aktualnej sytuacji epidemiologicznej w kraju.

Ponadto, czasowo zawieszone zostają działania: placówek wsparcia dziennego, centra integracji społecznej, klubów integracji społecznej, dziennych domów i klubów seniora, środowiskowych domów samopomocy oraz warsztatów terapii zajęciowej.

W zależności od zaleceń służb sanitarnych możliwe jest zaostrzenie prowadzonej polityki prewencyjnej i wprowadzenie dalszych kroków zapobiegawczych lub w sytuacji stwierdzenia braku zagrożeń, całkowita rezygnacja z takich działań.

To co jest w tym momencie najważniejsze, to zachowanie podstawowych zasad ostrożności i higieny. Należy wpoić sobie standardowe nawyki i zachowania, których stosowanie pomoże nam w zachowaniu zdrowia dzisiaj, w sytuacji wzmożonych zachorowań na grypę i rozprzestrzeniającego się koronawirusa, jak i w przyszłości.

CZYTAJ TAKŻE:

Koronawirus w powiecie będzińskim. Chory to pacjent jednego z największych szpitali w regionie