31 października zostały zawarte umowy otwierające drogę do realizacji kolejnych etapów powstania obiektu widowiskowo-sportowego w Będzinie.
Podpisana została umowa wykonawcza między miastem a spółką Będzin Arena, powierzająca spółce realizację całego procesu powstania hali. Dodatkowo zawarto trójstronną umowę wsparcia pomiędzy miastem, spółką i bankiem, na mocy której zapewnione zostało finansowanie inwestycji. Spółka Będzin Arena zawarła także z bankiem umowę emisji obligacji.
– Plany są ambitne i mam nadzieję, że kolejny raz uda nam się spełnić oczekiwania będzinian. Jestem przekonany, że budowa tego typu obiektu jest niezbędna dla prawidłowego rozwoju naszego miasta, jego atrakcyjności w zakresie organizacji imprez sportowych, wystawienniczych i kulturalnych. Budowa hali widowiskowo-sportowej z prawdziwego zdarzenia będzie niewątpliwie wizytówką naszego miasta i może dać impuls do rozwoju nie tylko siatkówki, lecz także innych dyscyplin sportowych – przekazał Łukasz Komoniewski, prezydent Będzina.
Nowoczesna hala w Będzinie powstanie w miejscu, w którym kiedyś mieściło się miejskie kąpielisko. Pod budowę hali mają zostać zaadaptowane dotychczasowe pomieszczenia administracji oraz stara część hotelowa Ośrodka Sportu i Rekreacji w Będzinie. W sąsiedztwie hali mają powstać nowe parkingi.
Koncepcja nowej hali obejmuje trzy boiska, trybuny, które pomieszczą ok. 2500 osób, siłownię, klub fitness, gabinet odnowy biologicznej z sauną, kawiarnię, stoiska handlowe i wiele innych atrakcji. Obiekt będzie przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Szacuje się, że budowa hali wraz z całą infrastrukturą to koszt ok. 25 milionów złotych.
Hala sportowa w Będzinie to ukłon głównie w kierunku siatkarzy, którzy grają w PlusLidze, ale muszą występować w Sosnowcu. Co ważne, nowa hala ma służyć nie tylko sportowcom, ale także mieszkańcom, dla których mają odbywać się tu różne wydarzenia.
– Hala spełniać będzie wymogi PlusLigi. Tym samym nasza drużyna wreszcie będzie mogła grać u siebie – mówi prezydent Komoniewski. – Obiekt pomieści jednorazowo blisko dwa i pół tysiąca osób – dodaje.
Budowie hali towarzyszyć ma rewitalizacja Bulwarów Czarnej Przemszy, które zyskają atrakcyjny wygląd, a do tego staną się bezpiecznym i dobrze funkcjonującym obszarem umożliwiającym mieszkańcom wypoczynek i rozrywkę.