W sobotę, 14 września, doszło do awarii pompowni znajdującej się przy ul. Batorego w Jaworznie. Trwają prace naprawcze, a do czasu usunięcia awarii ścieki zostały przekierowane do Przemszy.

W sobotę, 14 września, na skutek awarii doszło do rozszczelnienia zbiornika przepompowni ścieków przy ul. Batorego w Jaworznie. Usterkę udało się usunąć, ale kilka godzin później doszło do kolejnej awarii. Cały czas trwają prace naprawcze.

Warunki pracy, ze względu na specyfikę obiektu są ciężkie. Na skutek awarii ścieki trafiające do przepompowni zostały zgodnie z wydanymi pozwoleniami, czasowo przekierowane przelewem burzowym do rzeki Przemsza.

Na miejscu cały czas pracują służby. Jest m.in. sanepid, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska oraz straż pożarna. Na miejsce awarii ma się także udać wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Właśnie rozpoczęliśmy transport ścieków beczkowozami z pompowni Batory na oczyszczalnie. Plan i założenie jest takie, aby znaczna część ścieków trafiła do beczek. Pozostała, niewielka część jaka przepływać będzie przez przelew burzowy będzie ozonowana – informuje Sławomir Grucel, rzecznik prasowy spółki Wodociągi Jaworzno.

Do ozonowania ścieków będzie używana aparatura, która była wypożyczona do Warszawy po awarii kolektorów przy oczyszczalni Czajka. Ozonatorka ma rozpocząć pracę w niedzielę około godz. 21.00.

Jak informują służby, prowadzone są również rozmowy z firmami zewnętrznymi, które specjalizują się w usuwaniu tego typu awarii. Swoją pracę rozpoczną jednak dopiero w poniedziałek rano. – Jutro będziemy też wiedzieli, ile te prace naprawcze potrwają. Do chwili całkowitego uruchomienia pompowni będziemy ozonować i wywozić ścieki, aby tylko niewielki ich procent trafiał do przelewu burzowego – zaznacza rzecznik jaworznickiej spółki.

Grucel zapewnia, że awaria w żaden sposób nie zagraża mieszkańcom oraz nie ma wpływu na jakość produkowanej przez Wodociągi Jaworzno wody.