echo adrotate_group(3, 0, 0, 0);
echo adrotate_group(3, 0, 0, 0);
echo adrotate_group(3, 0, 0, 0);
echo adrotate_group(9, 0, 0, 0);

We wtorek, 13 listopada zostaną uruchomione ekspresowe linie autobusowe na lotnisko w Pyrzowicach. Pasażerowie dojadą do lotniska bezpośrednio z: Katowic, Gliwic, Zabrza, Bytomia, Piekar Śląskich, Sosnowca oraz z Będzina.

W najbliższy wtorek na trasy wyruszą uruchamiane przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię autobusy czterech linii ekspresowych na lotnisko w Pyrzowicach. Bezpośrednio do lotniska można dojechać z: Katowic, Gliwic, Zabrza, Bytomia, Piekar Śląskich, Sosnowca oraz z Będzina.

– Wszystkie autobusy, potrzebne do obsługi czterech metropolitalnych linii lotniskowych, są już w komplecie, w bazach u naszego dostawcy – mówi Grzegorz Kwitek, członek zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, który odpowiada za sprawy związane z transportem publicznym.

Ceny biletów

Cena biletu za przejazd to 14 złotych (ulgowy 7 zł). Jednocześnie będzie to bilet ważny dobę we wszystkich środkach komunikacji miejskiej. Nowością jest oferta dla osób, które dużo częściej odwiedzają Katowice Airport. Będą mogli oni kupić bilet 30-dniowy, za który zapłacą 180 zł (ulgowy 90 zł) lub 90-dniowy za 440 zł (ulgowy 220 zł).

Warto podkreślić, że do przejazdu liniami lotniskowymi nie uprawniają pozostałe bilety (tj. bilety jednorazowe strefowo-czasowe, bilety w taryfie odległościowej oraz bilety okresowe – 7-, 30- i 90-dniowe). Bilety będą zapisywane na spersonalizowanej karcie ŚKUP.

– Myślę, że największą nowością jest pojawienie się nowych biletów okresowych, które będą uprawniały do podróżowania wszystkimi autobusami, tramwajami i trolejbusami Metropolii oraz liniami lotniskowymi – mówi Lucjan Dec, dyrektor Departamentu Komunikacji i Transportu.

Bilety będzie można kupić m.in. za pomocą telefonów komórkowych, w automatach, u kierowców w pojazdach linii ekspresowych oraz poprzez kartę ŚKUP.

– Należy jednak pamiętać, że póki co u kierowcy linii lotniskowej za bilet zapłacimy wyłącznie gotówką. Chcemy, aby zmieniło się to jak najszybciej, a system ŚKUP zyskał nową funkcjonalność, jednak do ogłoszonego w tej sprawie przetargu przez KZK GOP, nie wpłynęła żadna oferta. Będziemy ponawiać to postępowanie, jednak do tego czasu, kupując bilet u kierowcy w autobusach linii lotniskowych, płatność gotówką będzie jedyną możliwością. Oczywiście kartą zapłacimy za bilet, kupując go w automacie ŚKUP – wyjaśnia Lucjan Dec.

Trasa przejazdu

Autobus na lotnisko w Pyrzowicach - fot. Metropolia GZM
Autobus na lotnisko w Pyrzowicach – fot. Metropolia GZM

AP1, AP2, AP3 i AP4 – takie oznaczenie będą miały metropolitalne linie lotniskowe. Pierwsza linia będzie prowadzić z przystanku Gliwice Plac Piastów przez przystanki: Zabrze Multikino, Bytom Karb, Piekary Śląskie Szarlej Kaufland, Pyrzowice Port Lotniczy. Szacowany czas przyjazdu to 64-76 minut.

echo adrotate_group(8, 0, 0, 0);

Druga linia prowadzi z dworca w Katowicach. Kolejne przystanki: Katowice Sokolska, Katowice Strefa Kultury, Sosnowiec Dworzec PKP, Będzin Stadion i Pyrzowice Port Lotniczy. Podróż zajmie ok. 54-65 minut.

Trzecia linia będzie bezpośrednio prowadzić z katowickiego dworca do lotniska w Pyrzowicach. Linią tą pojedziemy 45-50 minut.

Czwarta linia prowadzi z dworca PKP w Tychach. Kolejne przystanki to: Katowice Giszowiec Osiedle i Katowice Dworzec. Trzeba też będzie się przesiąść na jedną z dwóch linii, które pojadą na lotnisko z dworca w Katowicach. W przypadku tej linii trasę Tychy – Katowice będzie można pokonać Kolejami Śląskimi, dalej autobusem linii ekspresowej. W godzinach nocnych, gdy składy KŚ nie kursują autobusy, będą wyjeżdżały bezpośrednio z Tychów.

Autobusy podjadą pod sam terminal lotniska

Przystanki metropolitalnych linii lotniskowych zostały zlokalizowane w takich miejscach, aby pasażerowie mogli wysiąść jak najbliżej hali odlotów i przylotów.

Autobus na lotnisko lokalizacja przystanków - fot. Metropolia GZM
Autobus na lotnisko lokalizacja przystanków – fot. Metropolia GZM

Pasażerowie zmierzający na lotnisko będą wysiadać z autobusu bezpośrednio pod terminalem A. Z kolei autobusy jadące w drugą stronę, będą odjeżdżać ze stanowiska zlokalizowanego w bezpośrednim sąsiedztwie terminalu C, gdzie dzisiaj stoją połączenia prywatne – m.in. PKM Katowice. Przystanek ten będzie odpowiednio oznaczony, aby nie było wątpliwości, które autobusy należą do komunikacji publicznej.

Jakie autobusy będą nas wozić?

Pasażerów, na lotnisko wozić będzie 15 nowoczesnych, niskopodłogowych i klimatyzowanych pojazdów z dostępem do wi-fi oraz zaopatrzonych w ładowarki USB. Będą one posiadać charakterystyczne oklejenie.

Autobus na lotnisko - fot. Metropolia GZM
Autobus na lotnisko – fot. Metropolia GZM

– Przed nami jeszcze ostatnie prace związane m.in. z oklejeniem autobusów metropolitalnymi symbolami, aby wyróżniały się na naszych ulicach. Ze względu na złożoność tych prac, a dodam, że wszystkie te autobusy to pojazdy nowe, wyprodukowane w 2018 roku, planujemy, że metropolitalne połączenia lotniskowe zostaną uruchomione w połowie listopada – informuje Grzegorz Kwitek.

Koszt funkcjonowania linii lotniskowych, które będą finansowane z budżetu GZM, oszacowano w tym roku na 2 mln zł, natomiast w 2019 roku na 10 mln zł.

echo adrotate_group(5, 0, 0, 0);
echo adrotate_group(5, 0, 0, 0);
echo adrotate_group(5, 0, 0, 0);
echo adrotate_group(9, 0, 0, 0);