Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia ustaliła cenę biletów na przejazdy liniami ekspresowymi na lotnisko w Pyrzowicach. Połączenia autobusowe mają zostać uruchomione w listopadzie.

Obsługiwaną przez PKM Katowice linię „Lotnisko” jeszcze w tym roku zastąpi specjalna linia metropolitalnych przewozów na lotnisko, która będzie jeździć nie tylko z centrum Katowic, ale także z centrum Tychów, Sosnowca i Gliwic.

Metropolia ustaliła cenę przejazdu na lotnisko. 14 złotych – tyle będą kosztowały, ważne całą dobę we wszystkich środkach komunikacji (autobusy, tramwaje i trolejbusy), bilety na przejazdy liniami ekspresowymi na lotnisko w Pyrzowicach. Natomiast, bilet ulgowy będzie kosztował 7 złotych.

Ponadto, przejazdy liniami ekspresowymi na lotnisko będą możliwe na podstawie długookresowych biletów: 30-dniowego (180 zł – normalny, 90 zł ulgowy) i 90-dniowego (440 zł – normalny, 220 zł. – ulgowy).

Bilety będzie można kupić m.in. za pomocą telefonów komórkowych, w automatach, u kierowców w pojazdach linii ekspresowych oraz poprzez kartę ŚKUP. Będzie on ważny całą dobę od momentu jego skasowania.

– Obecnie trwa procedura przetargowa, która wyłoni firmę odpowiedzialną za zapewnienie metropolitalnych przejazdów na lotnisko nowoczesnymi, niskopodłogowymi i klimatyzowanymi autobusami z dostępem do wi-fi oraz zaopatrzonymi w ładowarki USB. Do przetargu zgłosiło się 5 podmiotów, wszystkie zadeklarowały wprowadzenie na trasy pojazdów wyprodukowanych w tym roku – mówi Rafał Kurowski, dyrektor Departamentu Promocji i Komunikacji Społecznej GZM.

Autobusy elektryczne w Sosnowcu - fot. MC
Autobusy elektryczne w Sosnowcu – fot. MC

Autobus na lotnisko. Rozkłady jazdy

Uruchomienie stałych połączeń na lotnisko planowane jest w listopadzie bieżącego roku. Rozkład jazdy będzie dopasowany do siatki połączeń lotniczych. 15 autobusów będzie obsługiwało 4 linie.

Linia AP1 (relacja: Gliwice Dworzec PKP – Pyrzowice Port Lotniczy) będzie kursować co ok. 60 minut w godzinach 2.00-21.00 oraz do ok. 90 minut w godzinach 21.00-2.00. Trasa podróży przebiegać będzie przez Gliwice, Zabrze, Bytom i Piekary Śląskie.

Linia AP2 (relacja: Katowice Dworzec – Pyrzowice Port Lotniczy) będzie kursować do ok. 60 minut w godzinach 4.40-22.40. W przypadku tej linii, autobus zatrzyma się także w Sosnowcu przy Dworcu Głównym oraz w Będzinie przy stadionie.

Linia AP3 (relacja bezpośrednia: Katowice Dworzec – Pyrzowice Port Lotniczy) w godzinach 3.00-22.00 ma kursować co ok. 60 minut, a w godzinach 22.00-3.00 co ok. 90 minut.

Linia AP4 (relacja: Tychy Dworzec PKP – Katowice Dworzec) ma kursować w godzinach 24.00-5.00 oraz zapewniać przesiadkę na linię AP3. W przypadku tej linii trasę Tychy – Katowice będzie można pokonać Kolejami Śląskimi, dalej autobusem linii ekspresowej. W godzinach nocnych, gdy składy KŚ nie kursują autobusy, będą wyjeżdżały bezpośrednio z Tychów.

Koszt funkcjonowania linii lotniskowych, które będą finansowane z budżetu GZM, oszacowano w tym roku na 2 mln zł, natomiast w 2019 roku na 10 mln zł.