Dojazd do lotniska w Pyrzowicach stał się jeszcze prostszy i wygodniejszy. Wszystko za sprawą metrobiletu, czyli wspólnej oferty ZTM oraz Kolei Śląskich.

Metrobilet jest to wspólna oferta ZTM oraz Kolei Śląskich, która integruje wszystkie środki transportu publicznego w całej metropolii. Posiadając metrobilet można swobodnie korzystać w metropolii z pociągów Kolei Śląskich oraz autobusów, tramwajów, trolejbusów jeżdżących pod szyldem ZTM, w tym także z autobusów na lotnisko w Pyrzowicach.

Warto jednak podkreślić, że wraz z jego uruchomieniem zmieniała się funkcjonalność biletów dobowych – na ich podstawie nie można już skorzystać z jednorazowego przejazdu Kolejami Śląskimi. W zamian pasażerowie, którzy część podróży do lotniska w Pyrzowicach będą chcieli odbyć pociągiem, mogą skorzystać z metrobiletu 6 H. On również uprawnia do przejazdu liniami lotniskowymi (AP). Metrobilet 6 H można kupić w kasach Kolei Śląskich.

– Posiadając metrobilet pasażerowie mogą swobodnie korzystać z różnych środków transportu i łączyć je tak, by w jak najbardziej wygodny sposób dotrzeć do celu. Wszyscy dobrze wiemy, że na niektórych trasach pociągi są bezkonkurencyjne, jeśli chodzi o czas przejazdu – mówi Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. – Metrobilet obowiązuje, w zależności od wybranego wariantu, we wszystkich autobusach, tramwajach i trolejbusach, które jeżdżą pod szyldem Zarządu Transportu Metropolitalnego. Linie lotniskowe nie są tutaj wyjątkiem. A zatem – posiadając Metrobilet można również korzystać z autobusów na lotnisko w Pyrzowicach – dodaje.

Metrobilet został uruchomiony pod koniec czerwca 2019 roku. W pierwszych tygodniach jego obowiązywania największą popularnością cieszy się strefa zielona (Gliwice, Zabrze, Ruda Śląska, Świętochłowice, Chorzów Batory, Katowice) i pomarańczowa (Kobiór, Tychy, Łaziska Górne, Mikołów, Katowice).

Natomiast autobusy na lotnisko w Pyrzowicach zostały uruchomione w listopadzie ubiegłego roku i cieszą się dużą popularnością, zwłaszcza w okresie wakacyjnym. Podstawowym biletem, który obowiązuje na liniach lotniskowych jest bilet dobowy, który kosztuje 14 zł (ulgowy 7 zł).

Umożliwia on również – w trakcie swojej ważności – na nielimitowane korzystanie z pozostałych autobusów, tramwajów i trolejbusów kursujących na terenie metropolii. Bilety dobowe można kupić w automatach biletowych ŚKUP, u kierowców linii AP, za pośrednictwem portalu klienta ŚKUP oraz w aplikacjach mobilnych.