KZK GOP ogłosił przetarg na cztery linie, którymi z miast metropolii będzie można dojechać na lotnisko w Pyrzowicach.

AP1, AP2, AP3 i AP4 – takie oznaczenie będą miały metropolitalne linie lotniskowe, łączące główne miasta Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Międzynarodowym Portem Lotniczym w Pyrzowicach. KZK GOP, który będzie technicznie obsługiwał i realizował te połączenia, ogłosił przetarg w tej sprawie. Postępowanie potrwa ok. trzech miesięcy, a autobusy – według przedstawionych założeń – mają wyjechać w trasę w czwartym kwartale tego roku.

– Szeroko analizowaliśmy różne warianty połączeń lotniskowych oraz opinie i sugestie, które zostały zgłoszone po przedstawieniu wstępnych założeń przebiegu tych linii – mówi Grzegorz Kwitek, członek zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, który odpowiada za sprawy związane z transportem. – Dlatego też zdecydowaliśmy się na wprowadzenie kilku modyfikacji w trasach ich przejazdu. Jedną z nich jest decyzja o uruchomieniu bezpośredniego połączenia kursującego pomiędzy Katowicami a lotniskiem. Szacunkowy czas przejazdu tej linii wyniesie od ok. 45 do 50 minut – wyjaśnia.

Przetarg, którego celem jest wyłonienie operatora czterech metropolitalnych linii lotniskowych, został ogłoszony przez KZK GOP.

W przyjętym dokumencie określone zostały planowane trasy tych połączeń. Nowością jest zmiana lokalizacji przystanków w Zabrzu, Bytomiu i Piekarach Śląskich oraz dodatkowy przystanek w Będzinie na trasie przejazdu linii jadącej przez Katowice i Sosnowiec.

Autobus na lotnisko w Pyrzowicach - fot. Metropolia GZM
Autobus na lotnisko w Pyrzowicach – fot. Metropolia GZM

Którędy pojedziemy?

Pierwsza linia będzie prowadzić z przystanku Gliwice Plac Piastów przez przystanki: Zabrze Multikino, Bytom Karb, Piekary Śląskie Szarlej Kaufland, Pyrzowice Port Lotniczy. Szacowany czas przyjazdu to 64-76 minut.

Druga linia prowadzi z dworca w Katowicach. Kolejne przystanki: Katowice Sokolska, Katowice Strefa Kultury, Sosnowiec Dworzec PKP, Będzin Stadion i Pyrzowice Port Lotniczy. Podróz zajmie ok. 54-65 minut.

Trzecia linia będzie bezpośrednio prowadzić z katowickiego dworca do lotniska w Pyrzowicach. Linią tą pojedziemy 45-50 minut.

Czwarta linia prowadzi z dworca PKP w Tychach. Kolejne przystanki to: Katowice Giszowiec Osiedle i Katowice Dworzec. Trzeba też będzie się przesiąść na jedną z dwóch linii, które pojadą na lotnisko z dworca w Katowicach.

– Przystanki obsługiwane przez poszczególne linie zostały ustalone w taki sposób, aby pasażerom z miast, które nie posiadają bezpośredniego połączenia z lotniskiem, stworzyć możliwość przesiadki. Takie rozwiązanie zdecydowanie rozszerza obecną ofertę przewozową – zaznacza Lucjan Dec, dyrektor Departamentu Komunikacji i Transportu.

Autobusy elektryczne w Sosnowcu - fot. MC
Autobusy elektryczne w Sosnowcu – fot. MC

Autobus na lotnisko. Rozkłady jazdy

Poznaliśmy też wstępny rozkład jazdy autobusów na lotnisko w Pyrzowicach. Linia AP1 (relacja: Gliwice Dworzec PKP – Pyrzowice Port Lotniczy) będzie kursować co ok. 60 minut w godzinach 2.00-21.00 oraz do ok. 90 minut w godzinach 21.00-2.00.

Linia AP2 (relacja: Katowice Dworzec – Pyrzowice Port Lotniczy) będzie kursować do ok. 60 minut w godzinach 4.40-22.40.

Linia AP3 (relacja bezpośrednia: Katowice Dworzec – Pyrzowice Port Lotniczy) w godzinach 3.00-22.00 ma kursować co ok. 60 minut, a w godzinach 22.00-3.00 co ok. 90 minut.

Linia AP4 (relacja: Tychy Dworzec PKP – Katowice Dworzec) ma kursować w godzinach 24.00-5.00 oraz zapewniać przesiadkę na linię AP3.

Autobusy elektryczne w Sosnowcu - fot. MC
Autobusy elektryczne w Sosnowcu – fot. MC

Ile ma kosztować bilet?

Prace trwają również nad ustaleniem założeń taryfowych. Według szacunków cena biletu miałaby wynieść kilkanaście złotych. Metropolia pracuje nad tym by jego cena odpowiadała aktualnemu biletowi całodobowemu i wyniosła 14 zł.

Koszt funkcjonowania tych linii, które będą finansowane z budżetu GZM, oszacowano na 2 mln zł w 2018 roku, natomiast w 2019 roku – 10 mln zł. Ze względu na procedury związane z przeprowadzeniem przetargu, który może potrwać około trzech miesięcy, metropolitalne linie lotniskowe zostaną uruchomione w czwartym kwartale tego roku.