Prezydent Arkadiusz Chęciński zaprezentował program dla Sosnowca oraz przedstawił listy kandydatów Koalicji Obywatelskiej i wspierającego go komitetu Wspólnie dla Sosnowca.

W środę, 19 września, w Muzie odbyła się konwencja wyborcza prezydenta Sosnowca Arkadiusza Chęcińskiego. – 4 lata temu prosiłem Państwa o zaufanie, abyśmy wspólnie obudzili nasze ukochane miasto. To dzięki Wam mogliśmy rozpocząć proces przemian w Sosnowcu. Każdy aspekt życia miasta wymagał zmiany. Od tych najbardziej podstawowych do najbardziej skomplikowanych. Dzisiaj mieszkamy w miejscu, które zmienia się na naszych oczach. Cały czas remontujemy, budujemy, zmieniamy, modernizujemy, ale cały czas wsłuchując się w głos mieszkańców. Sosnowiczanie dostrzegają piękno swojego miasta i są z niego dumni. Choć dzieje się wiele, to jednak jeszcze więcej przed nami. Nadal chcemy rozwijać Sosnowiec, zmieniać jego oblicze dla Państwa, bo mieszkańcy na to zasługują – mówił Arkadiusz Chęcińskiego.

Konwencja wyborcza Arkadiusza Chęcińskiego – fot. MZ
Konwencja wyborcza Arkadiusza Chęcińskiego – fot. MZ

Grzegorz Schetyna chwali Sosnowiec

Włodarza stolicy Zagłębia Dąbrowskiego chwalił Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego. – Arek to sprawdzony prezydent, który potrafi ze wszystkimi współpracować. Dzięki jego ogromnej pracy i zaangażowaniu Sosnowiec zdobywa duże unijne dotacje. Widać w tym mieście ogromny skok cywilizacyjny – podkreślił Wojciech Saługa, który w Zagłębiu otwiera listę Koalicji Obywatelskiej w wyborach do sejmiku.

Podczas konwencji zaprezentowało listy kandydatów Koalicji Obywatelskiej oraz wspierającego prezydenta komitetu Wspólnie dla Sosnowca. – To wspaniała drużyna, która na pewno wygra w Sosnowcu. Jestem przekonany, że nasza ekipa wygra też w województwie śląskim i całej Polsce. Wygramy, bo potrafimy się porozumieć i nie boimy się rozmawiać ludźmi. Wiemy co robić i jak działać – mówił marszałek województwa śląskiego.

Konwencja wyborcza Arkadiusza Chęcińskiego – fot. MZ
Konwencja wyborcza Arkadiusza Chęcińskiego – fot. MZ

Do Sosnowca przyjechali także liderzy Koalicji Obywatelskiej. Grzegorz Schetyna z Platformy Obywatelskiej, Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej i Barbara Nowacka z Inicjatywy Polskiej byli pod wrażeniem zmian, jakie zaszły w stolicy Zagłębia Dąbrowskiego.

– Nie mogliśmy dziś ominąć Sosnowca. Jesteśmy pod wrażeniem Waszej ciężkiej i żmudnej pracy. Arkadiusz Chęciński jest symbolem sukcesu Sosnowca. Życzymy Wam dobrej kampanii, żebyście wszyscy byli dumni z Sosnowca – mówił przewodniczący PO.

99 projektów prezydenta Sosnowca

Podczas konwencji prezydent Arkadiusz Chęciński ogłosił też swój program wyborczy. – Wszystko, co proponowaliśmy 4 lata temu, przez wiele osób zostało uznane za nierealne do zrobienia. Wspólnie jednak zmieniliśmy miasto. Teraz przedstawiam plan dla Sosnowca na kolejnych 5 lat. Będziemy realizować wspólnie 99 projektów, które zostały stworzone razem z mieszkańcami Sosnowca – mówił Chęciński.

Program wyborczy prezydenta Sosnowca składa się z siedmiu pakietów – Pakiet Mieszkańca (życie, rodzina, praca, edukacja), Pakiet drogowo-rowerowy (remonty, modernizacja, budowy, rower miejski), Pakiet komunikacji publicznej (ruch pieszych, autobusy, tramwaje), Pakiet zdrowotno-ekologiczny (walka ze smogiem, szpital miejski), Pakiet parków i zieleni, Pakiet seniora (zdrowie, rozrywka i pomoc dla seniorów) oraz Pakiet czasu wolnego (kultura, sport, rekreacja).

Konwencja wyborcza Arkadiusza Chęcińskiego – fot. MZ
Konwencja wyborcza Arkadiusza Chęcińskiego – fot. MZ

Bony dla maturzystów i mieszkania dla studentów

Prezydent Sosnowca zapowiedział m.in. stworzenie nowych miejsc w żłobkach i przedszkolach, a także specjalny bon dla wszystkich nowo narodzonych sosnowiczan oraz ich rodzin. – Wprowadzimy również bon edukacyjny dla maturzystów. Będą to dodatkowe zajęcia przygotowujące do egzaminów. Po studiach zapewnimy mieszkania dla najlepszych absolwentów – mówił. Zapowiedział też zwolnienie z podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców tworzących dobrze płatne miejsca pracy. Mówił też o dalszej rewitalizacji centrum miasta.

Osiedlowe parkingu i nowe ścieżki rowerowe

Kolejne pomysły Arkadiusza Chęcińskiego to m.in. osiedlowe parkingi przy współpracy ze spółdzielniami i wspólnotami, budowa dwupoziomowego skrzyżowania przy Makro. – Stworzymy też kolejne wypożyczalnie rowerów, nowe ścieżki, a każda dzielnica zostanie wyposażona w rowerowe stacje naprawce – mówił.

Obiecał też kupowanie kolejnych nowych autobusów i tramwajów, a także remonty torowisk na liniach nr 21, 24, 26 i 27. Będzie się również starał o budowę tramwaju z Sosnowca do Katowic. Remontowane będą także kolejne przejścia podziemne i budowane interaktywne przejścia dla pieszych.

Konwencja wyborcza Arkadiusza Chęcińskiego – fot. MZ
Konwencja wyborcza Arkadiusza Chęcińskiego – fot. MZ

Dron w walce ze smogiem i dopłaty

Arkadiusz Chęciński mówił też o walce ze smogiem. Obiecał m.in. dopłaty do termomodernizacji domów jednorodzinnych, a także utrzymanie dopłat do wymiany pieców. Zapowiedział m.in. kupno drona z urządzeniem do analizy składu chemicznego dymu wydobywającego się z kominów.

Nowy park w mieście

Wspomniał też o budowie tężni solankowej w Parku Sieleckim, który ma zostać powiększony, rewitalizacji Parku Tysiąclecia oraz budowie nowego egzotarium. – Z myślą o dzieciach i dorosłych stworzymy zielony labirynt, czyli miejską atrakcję z krzewów. Na Placu Papieskim stworzymy nowy park. Posadzimy tam szlachetne drzewa, wybudujemy alejki. Ta cześć miasta wreszcie zyska miejsce do wypoczynku – mówił.

Nowe życie zyska również Balaton. – Zależy nam na przejęciu tego terenu od Lasów Państwowych. Postaramy się, aby akwen ten znów był miejscem spotkań sosnowiczan – zapowiedział Arkadiusz Chęciński.

Konwencja wyborcza Arkadiusza Chęcińskiego – fot. MZ
Konwencja wyborcza Arkadiusza Chęcińskiego – fot. MZ

Sporo uwagi prezydent Sosnowca poświęcił seniorom i osobom chorym. Zapowiedział utworzenie nowego Domu Seniora, budowę otwartych stref seniora oraz powstanie świetlic dla seniorów w dzielnicach. Przy szpitalu w Zagórzu ma powstać park o charakterze wypoczynkowo-sanatoryjnym.

Inne propozycje to m.in. remont boiska w Zagórzu, rewitalizajca basenu sieleckiego i budowa toru saneczkowego na Górce Środulskiej.

Flagową inwestycją ma być jednak budowa Zagłębiowskiego Parku Sportowego w rejonie Górki Środulskiej. – To wstyd, że młodzi sportowcy muszą ćwiczyć i przebierać się w tak skandalicznych warunkach. Nowe lodowisko, stadion i hala pozwolą na komfortowe rozwijanie się młodych adeptów sportu i zagwarantują najwyższy komfort widzom wspierającym sosnowieckie kluby sportowe. Zadbamy również o infrastrukturę potrzebną do organizowania dużych koncertów i imprez kulturalnych – przekonywał Chęciński.

Konwencja wyborcza Arkadiusza Chęcińskiego – fot. MZ
Konwencja wyborcza Arkadiusza Chęcińskiego – fot. MZ

Sosnowiecki kabareton i miejsce pamięci o górnictwie

Na koniec podkreślił, że po kopalni Kazimierz-Juliusz powstanie miejsce pamięci o górnictwie w Zagłębiu. – Wkomponujemy w krajobraz Parku im. Jacka Kuronia maszyny związane z górnictwem i powalczymy o wpisanie go do Szlaku Zabytków Techniki. Rozpoczniemy także prace nad nową atrakcją wokół parku. Planujemy przenieść tam kolejkę wąskotorową – dodał.

W Parku Kuronia będzie się również również odbywał coroczny kabareton „Sosnowiec – sprawiamy radość całej Polsce”. W mieście będzie też organizowany Kiepura Fun Festiwal (wspólnie z Krynicą-Zdrój).

Konwencja wyborcza Arkadiusza Chęcińskiego – fot. MZ
Konwencja wyborcza Arkadiusza Chęcińskiego – fot. MZ

Więcej o kandydatach Koalicji Obywatelskiej i Komitetu Wspólnie dla Sosnowca w oddzielnym artykule. Szczegóły wkrótce.