W poniedziałek, 13 lipca, PKW poinformowała o zwycięstwie Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich. Jest to druga kadencja prezydenta. Co nas czeka w kolejnych latach?

Ogłoszono wyniki drugiej tury wyborów prezydenckich. Prezydentem przez kolejne 5 lat, czyli do 2025 roku będzie Andrzej Duda, na którego zagłosowało 51,03 proc. wyborców. Kandydat wspierany przez Prawo i Sprawiedliwość wygrał o 422 385 głosów ze swoim rywalem z Koalicji Obywatelskiej Rafałem Trzaskowskim.

Uroczystość wręczenia uchwały Państwowej Komisji Wyborczej w sprawie wyników wyborów prezydenckich odbędzie się 21 lipca na Zamku Królewskim w Warszawie. Wcześniej jednak warto przyjrzeć się, co prezydent zamierza zrobić w drugiej kadencji.

W ciągu ostatnich tygodni, Andrzej Duda, w trakcie spotkań z Polakami oraz wystąpień publicznych zapowiedział kierunek swoich działań w kolejnych latach. 500 plus na wakacje, dodatek solidarnościowy, poparcie dla wielkich inwestycji – to tylko kilka z pomysłów, które mają zostać zrealizowane. Co jeszcze obiecał prezydent?

Andrzej Duda w czasie kampanii zapowiedział wsparcie rodzin poprze dalszą realizację „500 plus” oraz innych programów społecznych, z których dzisiaj korzysta wiele osób. Ponadto, jedną z głównych obietnic było wprowadzenie emerytur stażowych. Pierwszy wariant emerytur stażowych zakłada, że mógłby ją dostać mężczyzna po przepracowaniu 40 lat lub kobieta po 35 latach. Drugi wariant zakłada, że zarówno kobiety, jak i mężczyźni mogliby przechodzić na emeryturę po przepracowaniu 45 lat.

Kolejnym punkt programu prezydenta Andrzeja Dudy na drugą kadencję było utrzymanie dodatku solidarnościowego dla osób, które w wyniku kryzysu gospodarczego straciły pracę. W swojej kampanii zwrócił szczególną uwagę na wdrażanie tarczy antykryzysowej, której zadaniem jest zarówno pomoc przedsiębiorcom w utrzymaniu miejsc pracy, jak i inwestycje publiczne mające pobudzać gospodarkę.

W kampanii Duda popierał także podniesienie kwoty zasiłku dla bezrobotnych oraz średniego wynagrodzenia w Polsce. W swoich wypowiedziach wielokrotnie wspominał także o potrzebie rozwoju służby zdrowia. Prezydent obiecał zwiększenie funduszy na ochronę zdrowia. Prezydent Duda jest przeciwnikiem metody „in vitro”, zatem pary starające się o dziecko raczej nie będą mogły liczyć na wsparcie finansowe ze strony rządu. Jest on zwolennikiem zaostrzenia prawo aborcyjnego.

Prezydent, ubiegając się o reelekcję, zapowiedział wsparcie nowych inwestycji w ramach tzw. planu Dudy, a wśród nich: budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK), przekop Mierzei Wiślanej, Baltic Pipe czy dokończenia budowy sieci dróg Via Carpatia, a także wsparcie Funduszu Inwestycji Lokalnych, który miałby zapewnić dodatkowe środki dla samorządów na inwestycje lokalne.

Podczas spotkań prezydent Duda często wspominał także o rozwoju wsi i zapobieganiu suszy. Prezydent zapowiada również kontynuację reformy sądownictwa, ochronę polskich rodzin, tworzenie dobrych warunków do wychowywania dzieci, obronę instytucji małżeństwa, zakaz propagowania ideologii LGBT, ułatwienia w edukacji domowej, wsparcie dla seniorów i inne. Nieoficjalnie mówi się także o repolonizacji mediów oraz zmianach w samorządach.