Śląski Urząd Wojewódzki poinformował w niedzielę po południu, 12 kwietnia, o 65 kolejnych przypadkach zakażeń koronawirusem w województwie śląskim. Zmarła też 44 osoba.

Jak przekazała w niedzielę po południu rzeczniczka wojewody śląskiego, dobry stan zdrowia i nieuciążliwe dotąd objawy zakażenia koronawirusem pozwoliły, aby w swoich domach pod nadzorem sanepidu i lekarza chorób zakaźnych pozostało łącznie 31 osób w różnym wieku i z różnych części regionu, u których testy dały dodatnie wyniki. Wśród nich są m.in. kobieta w sile wieku i młody mężczyzna z powiatu gliwickiego, kilkuletni mieszkaniec Gliwic, dwie mieszkanki Bytomia (młoda i w sile wieku), mieszkanka Rudy Śląskiej w sile wieku, również w sile wieku mieszkanka Sosnowca, sześciu mieszkańców Żor (najstarszy ma 71 lat, najmłodszy 5), kobieta w sile wieku z powiatu raciborskiego oraz mieszkaniec w średnim wieku z powiatu lublinieckiego.

W swoich domach przez kolejne dni pozostanie również trzech mieszkańców Piekar Śląskich, dwóch mieszkańców Gliwic, mieszkanka Bytomia, mieszkaniec Rudy Śląskiej, pięciu mieszkańców powiatu cieszyńskiego (najstarszy 52 lata, najmłodszy 19), dwie mieszkanki powiatu tarnogórskiego, nastolatka z powiatu zawierciańskiego i nastolatek z powiatu lublinieckiego.

Obecność wirusa wykryto m.in. w próbce pobranej w szpitalu w Zawierciu od mieszkanki w sile wieku z tego miasta, w próbkach czterech osób Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Częstochowie (mieszkańcy pow. lublinieckiego oraz Częstochowy) oraz trzech osób z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 w Bytomiu.

Pozytywny wynik dała też próbka pobrana od osoby ze szpitala nr 2 w Bytomiu (mieszkanka pow. wodzisławskiego), próbka osoby w szpitalu w Blachowni (mieszkanka pow. częstochowskiego w średnim wieku) oraz dwóch osób w szpitalu w Tarnowskich Górach (starsza mieszkanka powiatu lublinieckiego i mężczyzna w sile wieku z powiatu tarnogórskiego).

Zakażenia potwierdzono również u kolejnych 17 osób w szpitalu specjalistycznym nr 1 w Bytomiu, gdzie działa oddział zakaźny (są to mieszkańcy Bytomia, Piekar Śląskich oraz powiatu tarnogórskiego). W ostatnich dniach służby sanitarne informowały kolejno o zakażeniach łącznie około 80 osób – pacjentów oraz personelu tej prowadzonej przez samorząd Bytomia placówki.

Służby wojewody podały, że do 34 osób, które w regionie pokonały chorobę, dołączyła 80-letnia mieszkanka Żor, wyleczona w szpitalu zakaźnym w Tychach. – Dobrą wiadomością jest to, iż walkę z wirusem wygrała 80-letnia mieszkanka Żor, która w ostatnich tygodniach leczyła się pod okiem specjalistów w szpitalu zakaźnym w Tychach. Wykonane dwa kolejne testy pobranych próbek były ujemne, dzięki temu pacjentka będzie mogła opuścić szpitalne łóżko – powiedziała Alina Kucharzewska.

Niestety odnotowano kolejny zgon. W szpitalu w Tychach zmarła 76-letnia mieszkanka Bytomia.

Jak wynika z niedzielnych danych wojewódzkiego sanepidu w kwarantannie domowej przebywa obecnie w skali regionu 3755 osób, a pod nadzorem epidemiologicznym pozostaje 6779. Hospitalizowanych jest 217 pacjentów, a wyzdrowiało jak dotąd 35 osób. Łącznie w województwie śląskim zakażonych koronawirusem jest 846 mieszkańców.

Statystyki dotyczące koronawirusa na Śląsku (stan na 12 kwietnia, g. 17.00):

Liczba zakażonych: 846
Liczba zgonów: 44
Przebadane próbki: 10 610 (718 w ciągu ostatniej doby)
Liczba osób pod nadzorem epidemiologicznym: 6 779
Liczba osób w kwarantannie: 3 755
Liczba osób w szpitalu z podejrzeniem zakażenia koronawirusem: 217
Liczba ozdrowieńców: 35