19 listopada w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sosnowcu znowu zagościł teatr. Tematem tegorocznej 4. edycji Sosnowieckiej Jesieni Teatralnej są „Literacko-artystyczne konteksty teatru”.

Już po raz czwarty Miejska Biblioteka Publiczna we współpracy z wieloma instytucjami i środowiskami organizuje Sosnowiecką Jesień Teatralną. Tematem tegorocznej 4. edycji Sosnowieckiej Jesieni Teatralnej są „Literacko-artystyczne konteksty teatru”.

Kilkutygodniowy projekt, dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Partnerstwo dla Książki”, zapewni imprezy w różnorodny sposób promujące teatr, bibliotekę i literaturę wśród mieszkańców regionu.

Projekt jest adresowany głównie do dzieci i młodzieży, w tym także do dzieci chorych oraz do dzieci niepełnosprawnych. Nie zapomniano także o osobach starszych, dla których udział w tym przedsięwzięciu, będzie nie tylko atrakcyjną formą spędzenia wolnego czasu, ale także dowodem na to, że mają jeszcze wiele do zaoferowania młodym ludziom.

Zacieśnieniu tej międzypokoleniowej więzi oraz kształtowaniu postawy tolerancji, mają służyć warsztaty teatralne „Daj sobie szansę”, w których będą uczestniczyć dzieci wraz ze swoimi dziadkami oraz zajęcia teatralne „Seniorzy dzieciom”, podczas których powstaną spektakle, prezentowane później dzieciom w filiach biblioteki.

W programie 4. Sosnowieckiej Jesieni Teatralnej znajdą się także inne liczne atrakcje. W Zagłębiowskiej Mediatece pojawią się: wystawa historyczna o polskich scenicznych realizacjach dramatów romantycznych oraz wystawa „Dramat romantyczny w polskim plakacie teatralnym”, odbędzie się cykl wykładów na temat obecności i roli literatury i sztuki w teatrze z udziałem pracowników naukowych Zakładu Teatru i Dramatu Uniwersytetu Śląskiego, a także spotkanie ze znanym i popularnym aktorem sceny polskiej, Mateuszem Damięckim oraz koncert poezji śpiewanej „Wieczór przy świecach”.

Ponadto, na uczestników przygotowano m.in.: warsztaty komputerowego tworzenia projektów scenografii, przegląd zespołów kabaretowych czy spektakl „Kosmiczna podróż” Teatru Czarnego Tła z Chorzowa. Wiele ciekawych imprez odbędzie się także w filiach biblioteki.

Sosnowiecka Jesień teatralna potrwa do 16 grudnia. Całość zwieńczy uroczysta gala, podczas której nastąpi wręczenie nagród laureatom konkursów, a młodzi widzowie wysłuchają koncertu w wykonaniu młodych utalentowanych artystów z Zespołu Szkół Muzycznych w Sosnowcu oraz zobaczą spektakl „Marzenia małej pacynki”.