115-lecie nadania Sosnowcowi praw miejskich to doskonała okazja do wspomnień. Urząd Miasta wykorzystał okazję i wydał album pokazujący historię miasta na unikatowych fotografiach.

Z okazji 115-lecia Sosnowca, Urząd Miasta wydał niezwykły album, pokazujący historię miasta na unikatowych fotografiach.

Album „115 lat Sosnowca” to niezwykła podróż przez tereny Sosnowca. Zdjęcia robią ogromne wrażenie. Widać na nich budowle, które często niesłusznie zostały wyburzone, całe dzielnice, a także ważne wydarzenia i ludzi, którzy budowali miasto i oddali mu kawał swojego życia.

– Niektóre fotografie to prawdziwe unikaty, nigdzie dotychczas niepublikowane, których odrestaurowanie wymagało często mozolnej i mrówczej pracy – podkreśla Michał Mercik, naczelnik wydziału rozwoju i promocji UM w Sosnowcu.

Opracowaniem graficznym, renowacją i wspomnianym retuszem fotografii zajął się Mariusz Binkiewicz.

PRZECZYTAJ: W parku Sieleckim stanęła rzeźba młodego Jana Kiepury

Archiwalne zdjęcia udostępnili m.in. mieszkańcy, których wymieniona w albumie. To właśnie dzięki nim publikacja nabiera wyjątkowego znaczenia. Historyczne zdjęcia doskonale kontrastują się z kolorowymi fotografiami z ostatnich lat. Pokazują przemianę, jaką przeszło miasto.

Wraz z albumem, będzie można zobaczyć wystawę, na której znajdzie się część fotografii pochodzących z wydawnictwa. – Zdjęcia pojawią się m.in. w szkołach, w parku Sieleckim w trakcie niedzielnych wakacyjnych pikników oraz na Placu Stulecia, czyli popularnej Patelni – zapowiada Michał Mercik.

Album „115 lat Sosnowca” - fot. CIM Sosnowiec
Album „115 lat Sosnowca” – fot. CIM Sosnowiec

Album, w cenie 46 zł, można kupić w Centrum Informacji Miejskiej przy ul. Warszawskiej 3/20.

Album z unikatowymi zdjęciami to jedna z form promocji miasta. Od czerwca Sosnowiec promuje cztery znane postaci związane ze stolicą Zagłębia Dąbrowskiego. Miasto ma także jubileuszowy logotyp.

PRZECZYTAJ: Świętuj 115-lecie Sosnowca i przyjdź na koncert Piotra Rubika