W sosnowieckim muzeum podziwiać można wystawę pt. „Czarne skrzydła”, która organizowana jest w ramach 26. edycji Festiwalu Ars Cameralis, z okazji 115 lat miasta.
Ekspozycja prezentuje prace artystów, którzy za pomocą różnych technik i mediów mierzą się z zagadnieniem tożsamości, recepcji historii i pamięci. Pokazuje m.in. unikalne, prezentowane po raz pierwszy fotografie Sosnowca z XIX wieku autorstwa Ignacego Kriegera, cykle fotograficzne Bogdana Konopki poświęcone życiu potomków polskich emigrantów w zagłębiu węglowym Nord-Pas-de-Calais we Francji, fotografie João Urbana podejmujące temat Polaków w odległej Brazylii oraz instalację Piotra Lutyńskiego.
– Na wystawie, która podsumowuje 115. rocznicę uzyskania praw miejskich przez Sosnowiec, mamy bardzo dużą różnorodność – malarstwo, fotografie czy instalacje. Zaprosiliśmy do tego projektu ludzi, którzy są związani z Sosnowcem i Zagłębiem – mówi Paweł Dusza, dyrektor muzeum w Sosnowcu. – Chcemy opowiedzieć nie tylko o tych osobach, które napłynęły i 115 lat temu budowały Sosnowiec, ale też o tych, które stąd „wyfrunęły”– dodaje.
Ważne miejsce na wystawie zajmują prace współczesnych artystów związanych z Sosnowcem m.in. Jacka Rykały, Ryszarda Grzyba, Wojciecha Prażmowskiego, Andrzeja S. Kowalskiego, Miłosza Wnukowskiego, Piotra Kossakowskiego. Uzupełnienie stanowią dwa filmy dokumentalne: „Wierszyna” opowiadający o Zagłębiakach osiadłych w odległej syberyjskiej wiosce na początku XX wieku oraz „The Art of Spiegelman” dedykowany autorowi kultowego komiksu „Maus”.
Zaprezentowane prace ukazują, nie tylko jak powstawał Sosnowiec, ludzi, którzy znajdywali tutaj swoje miejsce, rodzinę i dom, ale także tych emigrujących w różne części świata.
Wystawę podziwiać można do 30 grudnia.