W czerwcu mija 115 lat od momentu nadania Sosnowcowi praw miejskich. Z tej okazji przygotowano wielki koncert. 11 czerwca na placu Papieskim wystąpi Piotr Rubik.

11 czerwca Sosnowiec będzie świętować 115. rocznicę nadania praw miejskich. Tego dnia na placu Papieskim odbędą się główne uroczystości.

Jak przyznają urzędnicy, miejsce to wybrano nieprzypadkowo. W tym roku przypada bowiem 25. rocznica powstania diecezji sosnowieckiej.

– W tym roku oprócz 115. rocznicy nadania praw miejskich, przypada także 25. rocznica powstania diecezji sosnowieckiej. W ubiegłym roku na placu Papieskim odbyły się uroczystości z okazji Światowych Dni Młodzieży, tym razem będziemy świętować podwójne urodziny – powiedział Arkadiusz Chęciński.

Prezydent Sosnowca podkreśla, jak ważnym dla wiernych miesiącem jest czerwiec. – Pamiętajmy też, że czerwiec to oczywiście miesiąc, w którym w 1999 roku, a więc już osiemnaście lat temu, z wiernymi spotkał się na placu Papieskim ojciec święty Jan Paweł II – wspomina włodarz Sosnowca.

Wielki koncert na placu Papieskim - fot. UM Sosnowiec
Wielki koncert na placu Papieskim – fot. UM Sosnowiec

Punktem kulminacyjnym wydarzenia będzie koncert „Santo Subito” Piotra Rubika, który rozpocznie się około godz. 20.00. Obchody rozpoczną się jednak dużo wcześniej.

O godz. 16.45 spod kościoła św. Floriana w Sosnowcu na plac Papieski wyruszy prowadzony przez biskupa Grzegorza Kaszaka „Marsz dla życia i rodziny”. O godz. 17.00 spod tego samego kościoła przejdą poczty sztandarowe i jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z diecezji sosnowieckiej oraz dwie orkiestry dęte – OSP z Siewierza i miejska z Sosnowca.

Msza święta w intencji mieszkańców

Światowe Dni Młodzieży w Sosnowcu – fot. Maciej Łydek/UM Sosnowiec
Światowe Dni Młodzieży w Sosnowcu – fot. Maciej Łydek/UM Sosnowiec

O godz. 18.00 odprawiona zostanie uroczysta msza święta w intencji wszystkich mieszkańców diecezji sosnowieckiej.

– Po eucharystii odbędzie się debiutancki koncert chóru dziecięcego diecezji sosnowieckiej przy Wydziale Katechetycznym oraz koncert orkiestry dętej przy UM Sosnowiec. Uroczyste obchody zakończy oratorium „Santo Subito” – zapowiada ks. Jarosław Ciszek z biura prasowego kurii diecezji sosnowieckiej.

„Santo Subito” opowiada o życiu Jana Pawła II językiem pieśni. W projekcie udział biorą młodzi solowi wykonawcy wzbogaceni o orkiestrę symfoniczną i chór. Autorem libretta jest znany sosnowiczanin Jacek Cygan.

Festiwal organizacji pozarządowych

Światowe Dni Młodzieży w Sosnowcu – fot. Maciej Łydek/UM Sosnowiec
Światowe Dni Młodzieży w Sosnowcu – fot. Maciej Łydek/UM Sosnowiec

W tym samym dniu na placu przy ulicy Gwiezdnej odbędzie się także festiwal organizacji pozarządowych

– Jest to wydarzenie, które na stałe wpisało się już w kalendarz imprez organizowanych w naszym mieście. Każda z biorących udział w festiwalu organizacji przygotuje na ten dzień ciekawe zajęcia, warsztaty i konkursy tak, aby pokazać się z jak najlepszej strony – przekazał prezydent Arkadiusz Chęciński.

W ubiegłym roku w festiwalu udział wzięło prawie czterdzieści organizacji pozarządowych. Według zapewnień organizatora, w tym roku ma ich być blisko pięćdziesiąt. Początek o godz. 11.00.

Skomentuj przez Facebook

1 KOMENTARZ

  1. Porażka, pół dzielnicy zablokowane tylko po to żeby głupie katolickie bydło mogło iść w durnej kolumnie, a najlepsze jest to że cały ten cyrk był w części finansowany z naszych podatków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here