Po analizie danych dotychczasowych zachorowań, premier Mateusz Morawiecki przedstawił kompleksowy plan i jasne założenia na nadchodzące 100 dni.
Podczas ostatniej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że od kilku dni obserwujemy względną stabilizację liczby zakażeń. Dodał, że w tej walce z koronawirusem wszystkich nas broni przestrzeganie zasad i nasza solidarność, dlatego istotne jest dalsze przestrzeganie restrykcji.
– Pozwoli nam to łatwiej dostosować się do epidemicznej rzeczywistości – zarówno tej gospodarczej, jak i społecznej. Została podjęta decyzja o otwarciu sklepów i usług w .galeriach handlowych – będą musiały one działać w zaostrzonym reżimie sanitarnym. Ferie zimowe odbędą się w całym kraju w tym samym terminie, jednak uczniowie nie wyjadą na zimowiska. Pamiętajmy, że dalsze rozluźnianie restrykcji lub ich zaostrzenie zależy od naszego odpowiedzialnego zachowania, które przekłada się na liczbę zachorowań – podkreślił premier Mateusz Morawiecki. – Wysoce prawdopodobne jest, że na końcu 100 dni solidarności, będzie dostępna szczepionka – dodał.
100 dni solidarności
W ramach prac przygotowano trzy projekty rozporządzeń w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Pierwszy to tzw. etap odpowiedzialności (będzie obowiązywał od 28.11. do 27.12), drugi to etap stabilizacji, czyli powrotu do podziału Polski na trzy nowe strefy – czerwoną, żółtą i zieloną (najwcześniej od 28.12 – zależnie od sytuacji epidemicznej) oraz trzeci, czyli etap kwarantanny narodowej, która zostanie wprowadzona w ostateczności, kiedy trzeba będzie natychmiast i radykalnie ograniczyć transmisję wirusa w społeczeństwie.
Etap odpowiedzialności
Utrzymująca się wysoka liczba zachorowań na COVID-19 nie pozwala na daleko idące znoszenie restrykcji i ograniczeń. – Od 28 listopada przywracamy jednak możliwość funkcjonowania sklepów i usług w galeriach i parkach handlowych w ścisłym reżimie sanitarnym. Warunek utrzymania tego reżimu jest jeden: dyscyplina każdego sklepu, galerii, sklepu meblowego. Jeśli będzie inaczej, te sklepy będą zamykane – poinformował szef rządu.
W sklepach i galeriach handlowych będzie obowiązywał limit osób – maksymalnie 1 os. na 15 m2. Należy pamiętać, że w przestrzeni publicznej obowiązuje nakaz zasłaniania nosa i ust. Przy wejściu do sklepu należy zdezynfekować ręce lub używać rękawiczek ochronnych podczas całych zakupów.
W sklepach, drogeriach, aptekach i w placówkach pocztowych obowiązują godziny dla seniorów, zgodnie z którymi od 10 do 12 zakupy mogą zrobić jedynie osoby powyżej 60. roku życia.
Zdalna nauka w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych obowiązywać będzie do przerwy świąteczno-noworocznej. Następnie, tuż po nowym roku, od 4 do 17 stycznia odbędzie się przerwa w nauce, która zastąpi dotychczasowe ferie zimowe. Tegoroczny wypoczynek będzie się jednak różnił od pozostałych. Dzieci i młodzież pozostaną w domach, ze względu na zakaz organizacji wyjazdów na ferie zimowe.
Jak zapewnił premier rząd wspiera branżę turystyczną. Na pomoc mogą liczyć również przedsiębiorcy, którzy działają w branży turystyki zimowej. Otrzymają oni rekompensaty, które pomogą złagodzić skutki kryzysu.
Ponadto, co najmniej do 27 grudnia, zawieszona pozostaje działalność hoteli, lokali gastronomicznych, ośrodków kultury oraz siłowni. Podtrzymane zostaje ograniczenie w przemieszczaniu się dzieci i młodzieży poniżej 16. roku życia. Od poniedziałku do piątku (w dni nauki szkolnej) w g. 8:00 – 16:00 mogą poruszać się jedynie z rodzicem lub opiekunem prawnym.
W komunikacji zbiorowej obowiązuje ograniczenie liczby osób: 50 proc. liczby miejsc siedzących, albo 30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50 proc. miejsc siedzących niezajętych.
Ograniczeniom podlegają także zgromadzenia i spotkania. W zgromadzeniu może uczestniczyć max. 5 osób.
Etap stabilizacji (od 28 grudnia)
Zależnie od sytuacji epidemicznej możliwy jest stopniowy powrót do stref czerwonych, żółtych i zielonych. – W momencie spadku liczby zachorowań, wrócimy do podziału na strefy: czerwoną – powiaty z najwyższą liczbą chorych, żółtą i zieloną – powiaty z najniższą liczbą chorych. Będziemy także stopniowo rozluźniać panujące restrykcje – zapowiedział Morawiecki.