W poniedziałek, 23 listopada odbył się briefing prasowy podczas którego prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński krytycznie ocenił weto Polski w sprawie budżetu Unii Europejskiej.

Polski rząd zapowiedział, że planuje oficjalnie zgłosić weto w sprawie unijnego budżetu. Decyzję w tej sprawie krytycznie ocenia m.in. prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński, który podczas poniedziałkowego briefingu prasowego podkreślił ile inwestycji miejskich mogłoby nie być, gdyby nie dofinansowanie z Unii Europejskiej.

Konferencja prasowa odbyła się w miejscu symbolicznym, bo na placu budowy egzotarium. – Miejsce wybrane jest nieprzypadkowo, ponieważ jesteśmy w miejscu, gdzie trwa budowa sosnowieckiego egzotarium, obok modernizacja parku Fusińskiego, a kilka kilometrów dalej parku Tysiąclecia. Łącznie, na te trzy inwestycje, otrzymaliśmy dofinansowanie ok. 18-19 mln złotych – zaznaczył Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Dalej prezydent Sosnowca wyszczególnił kolejne inwestycje współfinansowane ze środków Unii Europejskiej, w tym przebudowa torowisk, budowa węzłów przesiadkowych czy remonty bloków spółdzielni mieszkaniowych. – To wszystko nie powstałoby lub powstałoby w dużo mniejszym zakresie, gdyby nie współfinansowanie ze środków unijnych – podkreślił prezydent Sosnowca.

Sosnowiec, w ciągu sześciu lat, otrzymał z Unii Europejskiej ok. miliarda złotych dotacji, które wykorzystano do realizacji miejskich inwestycji oraz tych prowadzonych przez spółki miejskie lub spółki, których miasto jest współwłaścicielem.

Prezydent Sosnowca podkreślił, że są to środki niezbędne do rozwoju miast i gmin, dlatego zaapelował do szefa rządu, Mateusza Morawieckiego, aby zagłosował za przyjęciem budżetu Unii Europejskiej. – Obecna sytuacja, czyli blokowanie funduszu europejskiego może spowodować, że te środki (64 mld zł) do naszego kraju nie dopłyną – powiedział Chęciński. – Obecny rząd, kilka lat temu, mówił o Polsce w ruinie, niestety brak środków unijnych to realizacja tego, o czym mówiono 5 lat temu – dodał.

Na czwartkowej sesji Rady Miejskiej w Sosnowcu radni będą głosować nad uchwałą w sprawie zawarcia porozumienia przez premiera Mateusza Morawieckiego odnośnie budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-2027 oraz Funduszu Odbudowy, a także o głosowanie za przyjęciem Wieloletnich Ram Finansowych Unii Europejskiej na lata 2021-2027. – Nam i naszemu krajowi te pieniądze są potrzebne – podkreślił prezydent Sosnowca.

Na koniec swojego wystąpienia prezydent Sosnowca jako przykład państw, które nie mają wsparcia Unii oraz słabiej się rozwijają podał Ukrainę i Białoruś. – Warto jechać na Ukrainę i Białoruś, żeby zobaczyć, jak wyglądałaby Polska, gdybyśmy nie mieli środków europejskich – zaznaczył Arkadiusz Chęciński.

W spotkaniu udział wzięli także senator Joanna Sekuła oraz poseł Mateusz Bochenek.