W sosnowieckim muzeum w Pałacu Schoena podziwiać można wystawę „Być kobietą”, która prezentuje kobiety w różnych rolach, sceneriach i okolicznościach dziejowych.

Wystawa ukazuje Polki w szerokim kontekście kulturowym i społecznym w okresie od XIX wieku do współczesności, rolę, jaką odegrały w dziejach naszego kraju, a także ich pozycję w społeczeństwie i emancypację. Prezentowane dzieła sztuki przedstawiają kobiety w ważnych momentach historycznych i czasach kryzysu.

Ekspozycja jest podzielona na kilka bloków tematycznych: W buduarze i salonie, Muzy i modelki, Trudny wybór (między pracą a rodziną), Macierzyństwo, Od służącej do businesswoman, O równe prawa i godność. Wszystkie one prezentują rolę kobiety kształtującą się na przestrzeni lat, aż po dzień dzisiejszy.

Opowiadają o tradycyjnym pojmowaniu roli kobiety jako ozdoby salonu, matrony, strażniczki domowego ogniska, filara domu i gospodarstwa oraz jako muzy artystów: Wojciecha Fangora, Juliana Fałata, Jacka Malczewskiego i Alfonsa Karpińskiego.

Wystawa pokazuje też działalność artystyczną i zawodową pań oraz ich rozterki wynikające z wyboru pomiędzy rodziną i macierzyństwem, a zawodowym spełnieniem. Ilustrują to prace m.in. Olgi Boznańskiej, Zofii Stryjeńskiej, Teresy Roszkowskiej, Anieli Pająkówny. Podkreśla też społeczny i zawodowy awans kobiet na przykładzie dzieł Joanny Helander, Jadwigi Maziarskiej, Janiny Kraupe, Ewy Zawadzkiej.

Interesujące uzupełnienie stanowią damskie ubiory z różnych epok ilustrujące, poprzez modę, przemiany obyczajowe i społeczne. Oprócz wymienionych artystek, widzowie mogą obejrzeć również obrazy: Władysława Skoczylasa, Jana Cybisa, Rafała Malczewskiego, Artura Grottgera, Zbigniewa Pronaszki, Tytusa Czyżewskiego, Leopolda Horowitza.

Wystawę można zwiedzać do 29 października. Ponadto, towarzyszyć jej będą wydarzenia przygotowane z myślą o kobietach, takie jak: wykłady, spotkanie z wizażystą czy warsztaty stylizacji ubioru.

Skomentuj przez Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here